Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ve hesap zamanı...

Almanya'da 8'i Türk 10 yabancıyı öldüren Neo-Naziler'in davası bugün başlıyor. Beş sanığın hâkim önüne çıkacağı davanın en az iki yıl sürmesi bekleniyor

Giriş Tarihi: 6.5.2013
Alman hukuk tarihinin en büyük davalarından biri gözüyle bakılan Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) davası, bugün başlıyor. Davada 8'i Türk 10 kişiyi öldüren ırkçı Neo-Nazi katiller ve yardımcıları yargılanacak. 17 Nisan'da başlaması öngörülen, ancak SABAH'ın itirazı üzerine akreditasyonlarda yapılan hataların ortaya çıkmasıyla ertelenen davanın, en az 2 yıl sürmesi bekleniyor. Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi'nde başlayacak davada, 5 sanık yargılanacak. Bunlardan ikisi, NSU örgütünün "lider kadrosunda" görülen Beate Zschaepe ile Ralf Wohlleben. Uwe Mundlos ile Uwe Böhnhardt'ın ölü ele geçirilmesi nedeniyle, tüm gerçeği bilenler olarak geriye sadece Zschaepe ve Wohlleben kalıyor. Tüm planlamalardan haberdar olduğu sanılan Zschaepe, hayattaki "en önemli" NSU üyesi. NSU'nun kasası ve sır küpü konumundaki kadın, ilk başta konuşacağını söylese de, avukatları susmasını tavsiye ettiği için susacak. Diğer sanıklardan Carsten S., Ceska marka silahı ve susturucuyu temin etmekle suçlanıyor. Holger G. ise Uwe Böhnhardt, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe'ye sahte belgelerle bir yaşam sundu. Böhnhardt'a bir ehliyet ve pasaport verdi. Holger G, "terör örgütünü desteklemek" suçundan yargılanacak. Son sanık Andre E., Köln'deki bir bombalı saldırıda kullanılan karavanı kiralamakla suçlanıyor. Andre E., cinayete teşebbüse yardım, bombalı eylem, iki soygun ve terör örgütüne destekle itham ediliyor. Sanığın, ırkçı DVD'leri hazırlayan kişi olduğu, eşi Susann'ın da destekçi olduğu ileri sürülüyor. 4 Kasım 2011'de Eisenach'taki bir banka soygunundan sonra sıkıştırıldıkları karavanda öldürülen Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos, 8'i Türk, 10 kişinin canına kıydı. Ceska tipi silahla hep aynı model işlenen cinayetlerde daha çok küçük esnaf olarak yaşamını sürdüren Türkler hedef alındı.

"Adalet istiyoruz"
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Almanya'daki davayla ilgili değerlendirmede bulurken "Biz davadan adalet bekliyoruz" ifadesini kullanarak "Davada adaletin tahakkuk etmesini, suçluların hak ettiği cezaya çarptırılmasını, gerçeğin ortaya çıkarılmasını, mahkemenin tarafsız bir yargılama yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

3'ü yedek 8 hâkim 606 tanığı dinleyecek
Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi davayı 5 asil ve 3 yedek hâkim ile yürütecek. Bir hâkimin hastalanması veya duruşmaya katılamaması halinde yedek hâkim devreye girecek.
Mahkeme, 5 sanığın yargılanacağı mahkemede, 606 tanık dinleyecek. 53 avukatın savunduğu 77 müdahilin olduğu davanın iddianamesi, tam 488 sayfadan oluşuyor. Soruşturma kapsamındaki 600 dosyada ise 280 binden fazla sayfa var.
Salonda da yenilikler yapıldı. Toplam 1 milyon 250 bin euroya yenilenen salona tercümeler için mikrofonlar kuruldu, tek pencere yenilendi. Haftanın üç gününde duruşma yapılması planlanan davanın, 2 yıl sürebileceği belirtiliyor.
Beate Zschaepe'yi, üç genç avukat savunacak. Wolfgang Heer (Köln), Wolfgang Stahl (Koblenz) ve Anja Sturm (Berlin) ile üç avukat birden Zschaepe'nin savunmasını üstlenecek.
Merkezi Karlsruhe kentinde bulunan ve iddianameyi hazırlayan Federal Başsavcılık, duruşmaya farklı savcılar gönderecek. İddianame üzerinde terörizm uzmanı Savcı Rainer Griesbaum başkanlığında bir ekip binlerce sayfalık dosyaları inceleyerek çalıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ve hesap zamanı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN