Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan flaş açıklama

Başbakan Erdoğan, gazetecilerin, 'terör örgütü militanlarının yarın sınır dışına çekilmeye başlayacaklarını' hatırlatması üzerine, "Terör örgütünün tarih açıklaması yanlış. Nasıl geldilerse öyle giderler" değerlendirmesinde bulundu.

Giriş Tarihi: 7.5.2013 13:21 Güncelleme Tarihi: 7.5.2013 13:28

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK'nın yurt dışına çıkışıyla ilgili olarak tarih açıklamasının doğru bir şey olmadığını söyleyerek, 'Tarih açıklaması filan bu tür şeyler de bana göre yanlış şeylerdir. Yani yapacaksanız bir şey zaten bunu tarihi açıklamaya şuna buna filan da gerek yok' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Grup Toplantısı sonrasında çıkışta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin 'Bahçeli'nin bazı şeyleri açıklamasını talep ettiniz. Sayın Bahçeli suskunluğunu devam ettirirse siz açıklayacak mısınız?' şeklindeki sorusuna 'Vakti saati gelince değerlendiririz' cevabını verdi.

Erdoğan ayrıca PKK'nın 8 Mayıs'ta çekileceği yönündeki açıklamasını hatırlatan bir soru üzerine ise değerlendirmelerde bulundu:
'İşte böyle tarih vesaire gibi bir şey bizim açımızdan bunlar önemsenecek şeyler değil. Zira Bu tür şeylerde verilen tarihler sağolsun medyanın yazılı, görsel ortaya koymuş olduğu haritalar çok gayri ciddi bana göre tespitlerdir. Bu tür şeylerde yani harita belirlemek, yok şunu yapmak, bunu yapmak filan, biz bir defa şuanda hükümet olarak devlet olarak bir şey ortaya koyduk. İlkemiz nedir bizim, bir defa silahlar bırakılmak suretiyle ülkemizi terk etmeleridir. Nereden terk ederler, nasıl terk ederler onlar onların bileceği bir şeydir. Bunun dışında herhangi bir tanımlama yapmak bir defa bizim şuanda stratejimiz, taktiklerimiz içerisinde yer almaz.'

'PKK'NIN TARİH AÇIKLAMASI BANA GÖRE YANLIŞ'

Başbakan Erdoğan, bir gazetecinin 1999 yılında PKK'nın sınır dışına çekilirken bazı sabotajlar olduğunu, bugün de bu sebepten dolayı tarihin gizli tutulmuş olup olamayacağını sorması üzerine şunları söyledi:

'Bu onlarla alakalı bir defa bir şey değil. Farklı bir dönem, onların tarih açıklaması filan bu tür şeyler de bana göre yanlış şeylerdir. Yani yapacaksanız bir şey zaten bunu tarihi açıklamaya şuna buna filan da gerek yok. Bunu esasları hakkında sadece silahlar bırakılmak suretiyle terk etmektir. Bunu kendileri zaten nasıl nerelerden girdiyseler oralardan çıkmasıdır.'

'FATİH HOCA'YI ARADIM VE KUTLADIM'

Başbakan Erdoğan'a Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan etmesi de soruldu. Bizzat Fatih Hoca'yı da aradım, kutladım. Çok başarılı güzel bir final maçı adeta oldu' diyen Başbakan Erdoğan, ' Ve bu final maçında her iki tarafında attığı goller de çok çok güzeldi. Galatasaray'da hakikaten bir şampiyona yakışır şekilde oyun sergiledi. Ben de kendilerine Fatih Hoca'nın nezdinde hepsini kutladım, tebrik ettim. Başarılarının bundan sonra uluslar arası bazda da devamını dilerim' diye konuştu.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Başbakan isterse elbette görüşürüm' şeklindeki açıklamasına ise 'Akşam söylediği sabahı tutmayan birisiyle artık daha bu tür şeyleri konuşmanın anlamı yok' cevabını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan flaş açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN