Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül: Yeniden yazılacak anayasada tıkanıklık var

Cumhurbaşkanı Gül, Portekiz ziyaretinde yeni anayasa çalışmalarına ilişkin soruyu yanıtlarken "Bugünkü noktada, tamamen yeniden yazılacak anayasayla ilgili bir tıkanıklık var maalesef" dedi

Giriş Tarihi: 7.5.2013
, bir dizi resmi ziyaret için bulunduğu Portekiz'de dün Cumhurbaşkanı​ ile Lizbon'da Belem Sarayı'nda baş başa görüştü. Heyetlerarası görüşmelerin da yapıldığı ziyarette Gül'e dün sabah Lizbon'a gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de katıldı. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Gül, heyetinde çok sayıda işadamı ve yatırımcının da yer aldığına dikkat çekerek, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin önemine vurgu yaptı. Cumhurbaşkanı Gül bir gazetecinin Türkiye'deki yeni anayasa yapım çalışmalarını sorması üzerine şunları kaydetti: "Aslında 1980'de yapılan anayasamız bugünkü Türkiye'ye biraz dar gelmekte onun için 'daha modern bir anayasa yapalım' diye bütün siyasi partilerin algıları çerçevesinde bir çalışma başladı. Bu çalışmada gelinen noktada çok geniş bir uzlaşmanın olmasının biraz zor olduğu ortaya çıktı ve bir tıkanıklık söz konusu gördüğüm kadarıyla. Dolayısıyla eğer yeni bir anayasa olmazsa o zaman anayasada değişiklikler yaparak yola devam etme imkanları var. Türkiye'deki siyasi süreç, demokratik süreç gayet açık, şeffaf bir şekilde herkesin gözü önünde devam ediyor. Bakalım nihayette partilerimiz ne karar verirlerse o olacaktır ama bugünkü noktada, gördüğümüz kadarıyla tamamen yeniden yazılacak bir anayasayla ilgili bir tıkanıklık var maalesef." Bunun AB ile ilgili bir şart olmadığını belirten Gül, Türkiye'nin AB ile müzakerelere başlamış bir ülke olduğunu hatırlattı. Gül, önemli olanın AB müktesebatını, standartlarını, hukukunu Türkiye adapte etmek olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bu konuda da gerek Meclisimiz gerek hükümetimiz gerekse bütün siyasi partilerimiz hepsi çok kararlılar" dedi.

SİLVA: SURİYE'DEKİ İNSANLIK TRAJEDİSİ
Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva ise Türkiye'nin AB üyeliğine yönelik verdikleri desteği anımsatarak, desteğin bundan sonra da süreceğini söyledi. Suriye'ye ilişkin ise Silva, başından beri Suriye'deki muhalefet grubunu desteklediklerini anımsatarak, 'ulaşan görüntülerin bir halkın, bir ülkenin yok edilişini gösterdiğini' kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül, Silva ile görüşmesinin ardından Parlamento Başkanı Maria Assuçao Esteves ile bir araya geldi. Akşam da Portekiz Cumhurbaşkanı Silva ve eşi, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül onuruna yemek verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül: Yeniden yazılacak anayasada tıkanıklık var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN