Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çekilme zamanı

Kandil'in açıkladığı sınır ötesine çekilme, bugün başlıyor. Çekilme arazi koşulları nedeniyle yaz sonu tamamlanacak. Tunceli bölgesindeki 60 kişilik PKK'lı grup sınıra yürüyüşe geçti

Çözüm sürecinin en önemli adımı olan sınır dışına çekilme bugün başlıyor. Terör örgütü PKK militanları, 14 yıl aradan sonra ilk kez topluca sınır dışına çıkıyor. Kandil'den dün yapılan açıklamada ilk grupların bir hafta içinde Kuzey Irak'taki üstlenme alanlarına geçeceği duyuruldu. PKK yönetimi, sivil toplum örgütlerinin süreci takip etmeleri, denetim gücü oluşturmalarını istedi. Açıklamada, çekilmenin hızlanması için baraj ve karakol inşaatları, bölgeye askeri sevkiyat gibi faaliyetlerin durdurulması istendi. Ayrıca insansız hava araçlarının sürekli keşif uçuşu yapmalarının ve askeri sevkıyat ve hareketliliğin çekilmeyi geciktirdiği kaydediydi.

ARAZİ SARP, EYLÜLÜ BULUR
Örgüt üyeleri sınırı geçtikten sonra peşmergenin de kontrolünde Haftanin, Hakurk'ta toplanacak. Daha sonra da Kandil'e doğru yola çıkılacak. Sarp araziler nedeniyle bu sürenin eylülü bulması bekleniyor. Diyarbakır, Siirt, Tunceli, Bingöl bölgelerinden gelen gruplar aynı güzergâhı kullanırken, Şırnak, Silopi, Cizre ilçeleri ile Cudi ve Gabar dağlarındaki örgüt üyeleri Haftanin'e gidecek. Hakkâri, Çukurca, Şemdinli'dekilerin de Hakurk'a doğru yola çıktığı ifade ediliyor.

TUNCELİ'DEN YOLA ÇIKILDI

PKK'nın bölge genelindeki geri çekilme hazırlıkları devam ederken, Tunceli'nin Nazımiye ilçesi kırsalından 60 kişilik grup, çekilme güzergâhında yola çıktı. PKK'nın Dersim saha sorumlusu Seyithan kod adlı Serdar Özdemir'e verilen telsiz talimatında Tunceli'nin 30 Haziran'a kadar tamamen boşaltılması istenirken, söz konusu 60 kişilik gruptan 30'unun örgütün Karadeniz geri kalanın ise Sivas, Erzurum ve Erzincan yapılanmasından oldukları belirlendi. Bu arada PKK'nın 1999'daki çekilme kararına karşı çıkan Tunceli yapılanmasına ilişkin Jandarma Genel Komutanlığı tarafından İçişleri Bakanlığı'na rapor sunuldu. PKK liderlerinden Sabri Ok, Independent gazetesinin Ortadoğu uzmanı muhabir ve yazarı Patrick Cockburn'a Türk ordusunun ateşkese uyduğunu belirterek, "Bazı insansız hava araçları ve savaş uçakları uçuyor ama saldırılar yok. Çekilme sırasında saldırılar olursa misillemede bulunulacak" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çekilme zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN