Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail fona yatıracak Türkiye dağıtacak

İsrail, Mavi Marmara'da ölen ve yaralananlar için Türkiye'ye toplu tazminat verecek. Dağılım TCK hükümlerine göre yaş, meslek ve gelir esas alınarak yapılacak

İsrail ile Türkiye arasındaki tazminat görüşmelerinde sona gelindi. İsrail'in, saldırıda ölen 9 kişi ile yaralılar için de tek bir tazminat vermesi ve bu miktarın Türkiye tarafından kurulacak fon aracılığıyla dağıtılması konusunda anlaşıldı. Yani Mavi Marmara'daki 546 kişi için tazminat hakkı anlaşmalar onaylandıktan sonra doğacak. Anlaşma iki ülke parlamentolarının onayına sunulacak. Özür, ilişkilerin normalleştirilmesi ve Gazze'ye yönelik bir ifade olmayacak. Görüşmelerde, İsrail'in baskında ölenlerin yanı sıra gemidekiler için Türkiye'ye toplu bir tazminat ödemesinde mutabakata varıldı. Bu miktar ölenler ve yaralananların yanı sıra kaybolan veya kırılan cep telefonu, kamera ve laptoplar ile nakit paraları da kapsayacak. İsrail'in vereceği tazminat Türkiye'de oluşturulacak bir fonda toplanacak. Bu fondan yapılacak ödemede Türk kanunları esas alınacak; kişinin yaşı, mesleği, 65 yaşına kadar elde edeceği gelir ve eğer işsizse asgari ücret üzerinden elde edebileceği gelir temel alınacak. Yaralılara ödenecek tazminat miktarı da, yaralanma durumu ve iş yapabilirliğine göre değişecek. Baskın sırasında İsrail askerlerinin psikolojik işkence yaptığı kişiler de tazminattan pay alabilecek.

TEK HANELİ MİLYON DOLAR
İsrail, ödenecek tazminat karşılığında Türk ailelerinin dönemin İsrail Genelkurmay Başkanı Rau Gabiel Ashkenazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Alfred Maron, Hava Kuvvetleri İstihbarat Sorumlusu Avishay Levi ve İsrail İstihbarat Başkanı Amos Yadlin hakkında açtıkları davanın da düşürülmesini istiyor. Türkiye'de ceza davaları doğrudan düşmeyeceği için de dava sonunda verilecek kararda bu anlaşma temel olacak. Bu durum, iki ülke arasındaki anlaşmanın TBMM ve İsrail Parlamentosu Knesset'te onaylanmasıyla otomatikman sağlanacak. İki taraf İsrail'in ödeyeceği tazminat miktarının gizli kalmasında da mutabakata vardı. Ancak miktarın tek haneli milyon dolar olacağı iddia edildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, "Miktarı sadece 3-4 kişi biliyor. Bundan dolayı rakamla ilgili ortaya atılacak her türlü iddia, hiçbir zaman gerçeği yansıtmayacak, sadece spekülatif bir rakam olacak" dedi. Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, İsrail tarafına da Başbakan Binyamin Netenyahu'nun Ulusal Güvenlik Danışmanı Yaakov Amidror'un başkanlık ettiği 9 saatlik görüşmenin sonunda giderilmesi gereken az sayıda pürüzlü noktanın kaldığı, bu nedenle taraflar arasında üçüncü bir toplantıya gerek duyulmayabileceği de belirtildi. Bu sorunların şimdilik telefon diplomasisiyle giderilmesi bekleniyor. Anlaşmanın imza sürecinin ise diplomatik kanalla veya müzakere olmaksızın üçüncü bir buluşmayla yapılabileceği belirtildi.

Dağılımda 'Fransız formülü'
Türk hukukunda, herhangi bir saldırı veya kazada yaşamını yitirenlerin aileleri ile yaralananlara verilecek tazminat, "Fransız Bakiye Ömür Tablosu" hesabına göre belirleniyor. Formül, ölenler için ayrı, yaralananlar için ayrı uygulanıyor. Ölenler için formül genel hatlarıyla şöyle uygulanıyor: Öncelikle ölen kişinin çocukları, anne-babası ve eşine 60 yaşına kadar çalışarak destek olabileceği kabul ediliyor Bu nedenle kişinin öldüğü zamanki yaşı, 60'tan çıkarılıp geri kalan (bakiye) ömründe ne kadar gelir elde ederek yakınlarına destek olabileceği bulunuyor. Geliri de ölmeden önceki işinden elde ettiği aylık gelirinin bakiye ömrünün 12 aya çarpımı ile çarpılıyor. Kişi gelir getiren bir işte çalışmıyorsa öldüğünde geçerli olan asgari ücrete göre gelir elde edecekmiş gibi kabul ediliyor. Asgari ücretin de her yıl yüzde 10 artacağı kabul edilip buna göre hesap yapılıyor. Yaralananlar içinse şu yöntem uygulanıyor: Kişide kalıcı bir iş kaybı oluşturduysa kayıp oranı, son elde ettiği aylık gelirle orantılandırılarak gelirinde azalma olacağı kabul ediliyor. Yine kişi gelir elde etmiyorsa yaralandığı ayı takip eden aydan itibaren asgari ücretle çalışabileceği kabul edilerek hesap yapılıyor. Yaralanan kişinin tedavi giderleri de bir defalığına tazminata ekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail fona yatıracak Türkiye dağıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN