''Torba Kanun'' tasarısında 3 maddeye onay

Giriş Tarihi: 9.5.2013 13:49 Güncelleme Tarihi: 9.5.2013 13:50

Gizli tanıkların sosyal güvenlik kapsamına alınmasına ilişkin düzenlemeden vazgeçiliyor.

AK Parti Karaman Milletvekili Lütfi Elvan başkanlığında toplanan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, dün tümü üzerindeki görüşmeleri tamamlanan ve içinde varlık barışının da bulunduğu ''Torba Kanunu' Tasarısının maddelerini ele alıyor.

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, ''Pek çok terör örgütü mensubu gizli tanık yapılarak ülkenin Genelkurmay Başkanı'nın bile terör örgütü mensubu yapılarak hayatlarının karartıldığı hukuksuzluklar içindeyiz. İmralı da gizli tanık yapılabilir'' dedi.

Akçay, evlere temizliğe giden kadınların da genel sağlık sigortasından yararlanması için çalışma yapılması gerektiğini kaydetti.

CHP Eskişehir Milletvekili Kazım Kurt, gizli tanık ile ilgili düzenlemenin yanlış olduğunu savunarak, ''Bu hukuk devletinde asla olamaz. Kimde olursa olsun bizde olmamalı. Kötüye kullanılmaya çok uygundur. Alışkanlık yaratır. Türkiye'de çözümsüz yargılamaların tamamında gizli tanık var. Kimlik değiştiriyor, iş veriyor, estetik bile yapılıyor. Bunlar olabilir ama sosyal güvenlik kapsamına alınmamalı. Yalancı tanıklığı teşvik eder. Yeni açılacak davalar açısından kuşku yaratıyor. Yeni yeni gizli tanıklar yaratılarak olmayan örgütler ve olmayan suçlar yaratılabilir'' diye konuştu.
CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, gizli tanık konusunda işçi-işveren ilişkisi olmadığını ifade ederek, ''İsteğe bağlı kabul edilip Adalet Bakanlığı üstlenebilir'' dedi.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, gizli tanıkların sosyal güvenlik kapsamına alınmasında gelir tespiti yapılmamasının yanlış olduğunu belirterek, ''Kişi trilyoner ise niye sosyal güvenlik kapsamına alınsın? Bu düzenlemeye gerekçe olarak gizli tanıkların adreslerinin belli olmaması gösteriliyor. O zaman vergi mükellefi de seçmenlikten de çıkarmak gerekir'' görüşünü ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu, gizli tanık ile ailenin korunmasının aynı maddede yeralmasını ahlaki bulmadıklarını söyledi.
AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in değişiklik önergesinin kabul edilmesiyle, gizli tanıklara sosyal güvenlik kapsamına alınması düzenlemesi tasarıdan çıkarıldı.

Milletvekilleri özel hastanelerde alınacak ilave ücretin iki katına çıkarılmasını eleştirerek, bunun hastaların özel hastanelere gitmesi önünde engel oluşturacağını söyledi. Tasarının 3 maddesinin kabul edilmesinin ardından birleşime ara
verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
''Torba Kanun'' tasarısında 3 maddeye onay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN