Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Engelliler askerlik sevinci yaşadı

Giriş Tarihi: 10.5.2013 19:26
Engelliler Haftası nedeniyle engelliler asker olmanın mutluluğunu yaşadı. Engellilere yönelik temsili askerlik uygulamasına katılan 37 engelli, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı'nda, askeri kıyafetlerle ailelerinin karşısında yemin etti.

Engelliler, ilk olarak askeri kıyafetlerini giyerek komutanları nezaretinde eğitime çıktı. Ailelerinin de izlediği eğitimde selamlamayı öğrenen engelliler, eğitimlerini tamamlayarak yemin etmeye hak kazandı. Tugay Komutanı Mustyafa İlter, engellilerin eğitim ile bizzat ilgilendi.

Engelliler, bir gün de olsa asker olmaktan mutlu ve gururlu olduklarını dile getirerek, bunun bir yıla bedel olduğunu ifade ettiler. Engellier, televizyonlardan asker gördüklerinde imrendiklerini, içlerinde kalan ukdeyi böylece giderdiklerini ifade ettiler. Sinema ve toplantı salonunda düzenlenen yemin töreni duygusal anlara sahne oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından engelliler ellerini bayrağa ve silaha koyarak yemin etti.

Engelliler adına konuşan Hüseyin Engin, "Bugüne kadar dedelerimizden, babalarımızdan ve abilerimizden aldığımız bu kutsal görevi, şimdi simgesel bile olsa bizler devraldık. Bu nöbeti almanın onurunu ve mutluluğunu yaşamaktayız."dedi.

Askere ilk teslim olan engellilerin ödüllendirilmesinin ardından konuşan Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa İlter, "Kıymetli Mehmetçikler, üzerinizde taşıdığınız üniformalarınız altında gönüllerimizde yansıttığınız gurur, mutluluk ve sevincinizi çok yakından görmekteyiz. Bugün 5. Piyade Tugayı'nı şereflendirdiniz. Bir gün gibi kısa bile olsa bizlerle birlikte olduğunuz için hepinize şükranlarımızı sunuyoruz." şeklinde konuştu.

Programa katılan Vali Zübeyir Kemelek ve protokol üyeleri, daha sonra engellilerle birlikte karavanadan yemek yedi. Yemeğin ardından tören Vali Kemelek, Tuğnegeral Mustafa İlter ile Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'ün askerlere tezkerelerini vermesiyle son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliler askerlik sevinci yaşadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN