"Hizbullah" davasında karar

Giriş Tarihi: 10.5.2013 20:07
Hizbullah terör örgütü davasında tahliye edilmesinin ardından aynı örgüte yönelik görülen yeni davada yargılanan Hacı İnan'ın da aralarında bulunduğu 3 sanık beraat etti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya sanıklar katılmazken, avukat Okan Kadir Bektaşoğlu hazır bulundu.

Hakkında yakalama emri çıkarılan sanık İlyas Kutulman'ın henüz yakalanmadığı belirtilen duruşmada esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı İsmail Tandoğan, önceki mütalaasını tekrar ettiğini söyledi.

Kutulman dışındaki sanıkların avukatlığını yapan Bektaşoğlu, müvekkilleri aleyhine dosyaya yansıyan herhangi bir delil bulunmadığını ifade ederek, lehe değişen yasa hükümleri doğrultusunda tüm sanıkların beraatine karar verilmesini istedi.

-Karar-

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Hacı İnan, Mehmet Göktaş ve Cemal Çınar'ın, "Hizbullah terör örgütü üyesi olmak" suçunu işledikleri sabit olmadığı için beraatlerine hükmetti.

Sanıklardan Mehmet Bahattin Temel, Fikret Gültekin ve Sait Şahin'i, "Hizbullah terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan 12 yıl 6'şar ay hapisle cezalandıran mahkeme, aralarında Hacı İnan'ın oğlu Seyfulislam İnan'ın da olduğu 11 sanığı da "Hizbullah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Mehmet Eşin'i, "Hizbullah terör örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3 ay ve "ruhsatsız silah bulundurmak"tan 10 ay olmak üzere toplam 7 yıl 1 ay hapisle cezalandıran heyet, yakalanamayan firari sanık İlyas Kutulman'ın dosyasını ise ayırdı.

-Davanın geçmişi-

Dönemin özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Hizbullah ana davası kapsamında da yargılanan ve temyiz için Yargıtay'a gönderilen dosya kapsamında "Hizbullah terör örgütü yöneticisi olmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan Hacı İnan'ın da aralarında bulunduğu 8 sanık, CMK'nın 102. maddesi kapsamında yapılan değişiklik sonucu 4 Ocak 2011'de tahliye edilmişti.

Kamuoyunda tepki çeken bu tahliyelerin ardından dönemin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce, "Hizbullah terör örgütü"ne ilişkin yeni bir soruşturma başlatılmış, Hacı İnan'ın da aralarında olduğu bazı kişiler Mart 2011'de gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Bu soruşturmaya ilişkin savcılıkça hazırlanan iddianamede, tutuklu şüpheliler Mehmet Bahattin Temel, Fikret Gültekin ve Sait Şahin'in, "Hizbullah örgütünün yöneticisi olmak" suçundan 15 ile 22,5 yıl arasında değişen hapse, Hacı İnan, Mehmet Eşin ve Mehmet Şefik Temel'in aralarında bulunduğu 16 şüphelinin de "Hizbullah örgütünün üyesi olmak" suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılması talep edilmişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamanın 17 Ekim 2011 tarihli ilk duruşmasında, Hacı İnan ile örgütün Türkiye sorumlusu olduğu iddia edilen Mehmet Bahattin Temel'in de aralarında bulunduğu tutuklu 6 sanık tahliye edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Hizbullah" davasında karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN