Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir oğlu bakan, diğeri vali

Giriş Tarihi: 11.5.2013 13:22 Güncelleme Tarihi: 11.5.2013 13:24

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın annesi Turunç Yılmaz, diğer oğlu Düzce Valisi Adnan Yılmaz'ın Anneler Günü ziyaretiyle duygu dolu anlar yaşadı.

Kuveyt'te yarın resmi bir programa katılacak olan Adnan Yılmaz, uçağa binmek üzere geldiği İstanbul'da, annesi Turunç Yılmaz'ı ziyaret etti, çiçek ve hediyelerle Anneler Günü'nü erken kutladı.

Adnan Yılmaz, Başakşehir'deki baba evinin girişinde annesi tarafından sevinçle karşılandı. Anne Turunç Yılmaz, elini öpen oğluna sıkı sıkı sarıldı.
Annesine "Anaların anası, benim anam, bizim anamız" diye seslenen Adnan Yılmaz, daha sonra annesiyle evine salonuna geçerek, sohbet etti.
Adnan Yılmaz, burada AA muhabirine ailesine ilişkin bilgi verdi. Babası İbrahim beyin 1991'de rahmetli olduğunu ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"5 kardeşiz. Ağabeyim Tacettin, ben, İsmet ve kız kardeşlerimiz Gülizar ve Leman. Babam Sivas'ın Gürün ilçesinde çiftçilik yapardı. Çocuklarını hep okutmak istemiş. Anneme bir gün 'Hayvanların bir kısmını satıp çocukları okutalım' demiş, Babamın, vatana millete hizmet eden, hayırlı evlatlar yetiştirmek dışında başka gayesi yoktu. Babam, anneme hep şunu derdi; 'Turunç hanım, Allah benim ömrümden alsın, senin ömrüne koysun.' Bu söyledikleri eşine duyduğu büyük sevdanın adı olsa gerek. Babam, iyi evlatlar bıraktı. Onu hatırlayıp hem ona hem anneme şükrediyorum. Allah annemize evlatları ve torunlarıyla uzun ömürler versin."

"ANAMIZ SAĞ OLSUN, DUASINI EKSİK ETMİYOR"

Çocukluk yıllarından da bahseden Vali Yılmaz, ailesinin boğazından bir lokma haram geçmediğini söyledi. Yılmaz, o yıllara ilişkin anılarını şöyle anlattı:

"Hatta çocukluk işte, evde olsa yemezdik ama başkasının bahçesindeki meyve ağaçlarından erik, elma, kayısı toplardık, anneme de getirirdik. Annem başkasının bahçesinden topladığımızı duyduğunda ağzına atmışsa bile yutmazdı, buna çok hassasiyet gösterirdi. Haram lokma boğazından geçmemiştir. Babam İbrahim Bey, yaşadığımız çevrede sevilen sayılan bir kişiydi. Oturduğumuz yere bir devlet büyüğü geldiğinde kendisi ile görüşürdü. Bir kez Gürün Kaymakamı gelmişti, bana 'Sen de böyle büyük adam olsan, kaymakam olsan' demişti. Çok şükür onun ve annemin yönlendirmesi, duaları sayesinde Cenab-ı Hak, hayır duaları alabileceğimiz görevlere getirdi.
Babam hayattayken kaymakam olduğumu gördü. Çocukken İsmet'i, annem de babam da 'Paşam' diye severdi. Bizler üniversite okumaya başladığımızda yazları ailemizi yalnız bırakmazdık. Yanlarına döner, çiftçilik yapan, hayvancılık yapan babamıza yardım ederdik. Yazları çobanlık yapardık. Analarımızın da babalarımızın da dualarının yüzü suyu hürmetine bu günlere geldik, çok şükür."

Yoğun çalışma temposu nedeniyle ailelerine çok zaman ayıramadıklarını itiraf etmek istediğini belirten Yılmaz, ancak onlara ve memlekete olan sevgilerini bildikleri için bunu dert etmediklerini söyledi.

Vatandaşa hizmet ederken birinin tebessüm etmesi, sorunun çözülmesinin ailelerini memnun ettiğini ifade eden Yılmaz, hasrete de böyle katlandıklarını anlattı.

Adnan Yılmaz, "Uzak değiliz aslında birbirimize gönülden gönüle yolumuz var. Anamız sağ olsun, duasını eksik etmiyor. Biz bugün bir aradaysak, ben inanıyorum, rahmetli babamın hayır duası sayesindedir. Anacığım da yaptığımız görevlerde başarılı olmamız için çok dua ediyor, çok muhabbet gösteriyor, bizden desteklerini esirgemiyor. Önemli olan da budur" şeklinde konuştu.

"İSMET, ÇAY İÇMEYİ ÇOK SEVER"

Anne Turunç Yılmaz da evlatları ile çok gurur duyduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Onların başarıları, yaptıkları, aldıkları hayır dualar beni çok mutlu ediyor. 5 evladım, onlardan da 14 torunum var. Evlatlarımla onların evlatlarıyla gurur duyuyorum. Millete faydalı evlatlarım olduğu için çok mutluyum. Babaları İbrahim bey de kendim de onların başarıları için çok dua ettik. Yoğun işleri var, çalışıyorlar. Çoğu zaman bir arada olamıyoruz ama ben onların kusurlarına bakmam. Yaptıkları devlet işi, gönül koymam. Kendileriyle telefonla da görüşüyoruz. Düğünlerde, bayramlarda, özel günlerde bir araya geliriz. Kalabalık bir aileyiz. Çocuklarla bir arada sofralar kurulur, bir arada oluruz. Misafiri çok severim. Memleketimize özgü yemekler yaparız, içli köfteler, tatlılar... Misafir gelmezse ev boş kalırsa rahatsızlık duyarım. İnşallah evlatlarımız da torunlarımız da vatana millete hayırlı insanlar olurlar, dualarımız hep bu yönde.
Oğlum İsmet ile en son 10-15 gün önce yüz yüze görüşebildik. Evim havaalanına yakın olduğu için bazen İstanbul'dan giderken, bazen de geldiğinde bana uğrar. Ama işi yoğun olduğunda vakit bulamaz. Geldiğinde en çok çay içer, çay içmeyi çok sever.
Hem bakan hem de vali annesi olmak çok güzel duygu, kimseye nasip olmaz herhalde. Rabbime şükürler olsun ki, bana böyle evlatlar verdi. Anneler Günü dolayısıyla da herkesin Anneler Günü'nü kutluyorum."

Turunç Yılmaz, oğlu Adnan Yılmaz'a elleriyle hazırladığı içli köfte, tatlı ve çay ikram etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir oğlu bakan, diğeri vali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN