Dostlara çağrı yaptı

Giriş Tarihi: 11.5.2013
Başbakan Erdoğan, çözüm sürecinin Türkiye kadar Ortadoğu ve Avrupa'nın geleceğini de yakından ilgilendirdiğini belirterek "Bu sürecin, sabotajlarla, tahriklerle bozulmaması için, tüm dostlarımızdan destek bekliyoruz. Türkiye tarihi bir dönüm noktasını geçerken, yeni bir sayfa açarken, umut dolu bir geleceğe yelken açarken, tüm dost ve kardeş ülkelerin de bu sürece katkı sağlamalarını istiyoruz." dedi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Guvernörler Kurulu 22'inci yıllık toplantısı açılış oturumuna katılan Erdoğan, şu mesajları verdi:
Türkiye, yaklaşık 30 yıldır, yabancı ülke topraklarından kendisine yönelen terörle mücadele ediyor. 30 yılın bilançosu ülkemiz açısından çok ağır oldu. 40 binin üzerinde insanımızı kaybettik. İç ve dış politika, özellikle de demokratikleşme, bu olumsuz süreçte derinden yara aldı. Ekonomik maliyet ise, çeşitli hesaplamalara göre en az 350 milyar dolar civarında gerçekleşti.
Hükümet olarak, 10 yıl boyunca, terör meselesini çözmek için çok boyutlu bir mücadele yürüttük. En son, çözüm süreciyle terörün sonlandırılması, şiddetin sona ermesi, demokratik siyasetin güçlenmesi ve ileri demokrasi için önemli bir adım attık. Sonuçları da almaya başladık.
Terörün sona ermesiyle birlikte, Türkiye'de yeni bir sayfa açılıyor. Bu sayfa, sadece Türkiye'nin iç siyasetini, içerdeki değişimi değil; bölgenin de istikrarını, güvenliğini, ekonomik kalkınmasını yakından ilgilendiriyor. Süreç, 4 aydır etkisini gösterdiği halde, bölgede ekonomik ve sosyal anlamda çok önemli bir değişim gözleniyor. Başbakan Erdoğan dün Ürdün, Mısır, Kosova ve Tunus Başbakanları ile ayrı ayrı görüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dostlara çağrı yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN