Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atalay: Failler yurt içinden

Reyhanlı'daki 40 dolayında vatandaşın hayatını kaybettiği patlamanın nasıl gerçekleştirildiğiyle ilgili ilk detaylar ortaya çıktı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay faillerle ilgili ilginç açıklamada bulundu.

Giriş Tarihi: 11.5.2013 20:34 Güncelleme Tarihi: 12.5.2013 00:04

Cilvegözü'deki patlamaya benzer özellikte patlayıcılar kullanıldığı ve çok büyük miktarda patlayıcı kullanıldığı belirtirilken bunun canlı bomba olarak değil uzaktan kumanda ile araçların patlatıldığı belirtiliyor. Patlayıcıların Suriye tarafından minibüslerle Türkiye tarafına geçirildiği belirtiliyor.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İçişleri Bakanı Güler ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte düzenlediği basın toplantısında faillerin yurt içinden olduğu şeklinde tespitleri olduğunu açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı'da meydana gelen patlamanın ardından faillerin tespiti ile ilgili çalışmaların büyük oranda tamamlandığını bildirerek, 'Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı El Muhaberat ile irtibatta oldukları belirlenmiştir. Örgüt ve kişiler de büyük oranda bellidir' dedi.

Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile birlikte Hatay Valiliği'nde Reyhanlı'da meydana gelen patlamalarla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Atalay, 'Bugün öğleden sonra 13.40 sıralarında Reyhanlı ilçemizin Atatürk Meydanı'nda iki patlama, 5'er dakika arayla peş peşe meydana geldi. Maalesef çok fazla can kaybımız ve yaralımız var. Meydana gelen patlamalarda büyük çoğunluğu vatandaşlarımız olmak üzere 43 kişi şuana kadar hayatını kaybetmiştir. Halen yaralılarımız var, 100'ün üzerinde yaralımız ayakta tedavi ile tedavi edilmiştir. Ama halen 53 yaralımız, uygun sağlık merkezlerinde tedavi edilmektedir. Bunlardan bir kısmı, civar illere ambulans uçaklarımız da dahil imkanlarımız seferber edilmiştir. Tabi ki idari makamlar ve güvenlik güçleri tarafından gerekli önlemler alınmış olup, olayda hayatını kaybedenlerin kimlik tespit çalışmaları yapılıyor. Şuana kadar 18 kişinin kimliği tespit edildi. Diğerlerinin tespiti için de yoğun çalışmalar devam ediyor' dedi.
Olayın faillerinin tespiti ile ilgili çalışmaların büyük oranla tamamlandığını bildiren Atalay, 'Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı El Muhaberat ile irtibatta oldukları belirlenmiştir. Örgüt ve kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri vesaire yapılmıştır. Olayın Suriye muhalefeti ve Hatay'daki Suriyeli sığınmacılar ile ilgili olmadığı kesindir. Faillerin yakalanmasıyla ilgili gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı diliyorum' diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atalay: Failler yurt içinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN