'da yine karanlık güçler

Türkiye'de barış sürecini baltalamaya çalışan güçler harekete geçti. 'ın ilçesinde 500 metre arayla bomba yüklü 2 araç patlatıldı. İlçe savaş alanına döndü. 43 kişi ölürken, 29'u ağır 100 kişi de yaralandı

Giriş Tarihi: 12.5.2013
Türkiye'de barış sürecini hazmedemeyen sinsi eller, dün terör acısı yaşattı. 'ın ilçesinde birbirine 500 metre mesafede bomba yüklü 2 araç patladı. İlk belirlemelere göre 43 kişinin öldüğü, 29'u ağır 100 kişinin de yaralandığı patlamalarda bazı binalar yıkıldı. Birçok binanın ve otomobilin hasar gördüğü patlamalarda ilçe savaş alanına dönerken, 2 dev çukur oluştu. Hatay'ın Suriye sınırında bulunan Reyhanlı ilçesinde dün saat 13.55'te Belediye Hizmet binası ile 500 metre mesafedeki PTT binasının bulunduğu Yenimahalle Cumhuriyet Alanı'nda bomba yüklü 2 araç patladı. Tam bir can pazarının yaşandığı patlamalarda ilk belirlemelere göre 43 kişi ölürken, 29'u ağır 100 kişi de yaralandı. Ölenler arasında ülkelerindeki savaştan kaçarak gelen Suriyeliler de bulunuyor. İlçeyi savaş alanına çeviren iki patlama yerinde de dev çukurlar açıldı. Bazı binalar çökerken, bazı binalarda da yangın çıktı. İki yüze yakın ev ve işyeri ile birçok otomobil hasar gördü. Patlamanın etkisiyle Belediye hizmet binasında büyük hasar oluştu. Patlama sonrasında işyerini kapatan vatandaşların ise evlerine gittiği görüldü.

İLK VİDEO GÖRÜNTÜSÜ DE ULAŞTIYARALILAR HASTANEYE BÖYLE TAŞINDIBÜYÜK PANİK YAŞANDI

Yaralılar, ambulanslarla Reyhanlı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. -Hastanelerde tedvi altına alınan 53 yaralıdan durumları ağır 5 kişi İstanbul' Adana, Ankara ve Gaziantep'teki hastanelere sevkedildi. Elektriklerin kesildiği ilçede büyük panik yaşandı. Bazı vatandaşlar ilçeyi terk ederken, bazı gruplar ise patlamalardan sorumlu tuttukları Suriyelilere ve araçlarına saldırdı. Polis, havaya ateş açarak olayları önlemeye çalıştı. Ellerinde sopalarla sokaklarda toplanan vatandaşlar, polisin uyarısıyla daha sonra dağıldı. İlk incelemelere göre plastik patlayıcı kullanıldığı öne sürülüyor. Olay yerinin güvenliğinde polisin yanısıra çok sayıda asker de görev aldı. Türk Kızılay'ınca bölgeye 1 ikram aracıyla 25 kişilik uzman ekip yönlendirildi.

4 BAKAN BÖLGEDE...

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte Mardin'de bulunan İçişleri Bakanı Muammer Güler, programlarını iptal edip Reyhanlı'ya geçti. Güler ve Müezzinoğlu ile birlikte Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin de Hatay'a geldi. 4 bakan daha sonra Reyhanlı'ya geçerek patlamanın meydana geldiği yerde incelemede bulundu. CHP ve MHP de Reyhanlı'ya heyet gönderme kararı aldı. Suriye Muhalif ve Devrimci Ulusal Güçler Koalisyonunu da yazılı bir açıklama yaparak, patlamayı kınadı. Suriye halkının Türkiye'nin yanında yer aldığı belirtilen açıklamada, saldırının Suriye'ye destek veren Türk halkından intikam almak amacıyla düzenlendiği ifade edildi. Açıklamada saldırı, Türk-Suriye halkı arasındaki dostluğu bozmak için düzenlenen başarısız bir girişim olarak değerlendirildi. Hatay'da Reyhanlı'da üç ay önce, bomba yüklü araçta patlama meydana gelmişti. Cilvegözü Sınır Kapısı'nın Türkiye tarafında, içinde bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 14 kişi hayatını kaybetmişti.

ATALAY VE GÜLER: EL MUHABERAT'IN İŞİ
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, faillerin tespiti ile ilgili çalışmaların büyük oranda tamamlandığını bildirerek, Esad rejimi yanlısı El Muhaberat'ı işaret etti. Atalay, İçişleri Bakanı Muammer Güler ile birlikte Reyhanlı'da bilgilendirme toplantısı düzenledi. Atalay, şunları söyledi: "Saldırıyı düzenleyen örgüt ve mensuplarının Suriye'deki rejim yanlısı El Muhaberat ile irtibatta oldukları belirlenmiştir. Örgüt ve kişiler de büyük oranda bellidir. Plaka tespitleri vesaire yapılmıştır. Olayın Suriye muhalefeti ve Hatay'daki Suriyeli sığınmacılar ile ilgili olmadığı kesindir. Faillerin yakalanmasıyla ilgili gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine baş sağlığı diliyorum." İçişleri Bakanı Muammer Güler ise "Olayı gerçekleştiren örgütün Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat yanlısı örgütlerle irtibatlı oldukları tespit edildi" dedi. Saldırıyı gerçekleştirenlerle ilgili ilk tespitleri de paylaşan Güler, "Olayı gerçekleştiren örgüt ve bağlantılı olduğu kişiler tespit edildi. Suriye'deki rejim yanlısı örgütlerle ve oradaki istihbarat yanlısı örgütlerle irtibatlı oldukları tespit edildi" dedi.

'İNSANLAR DAHİL HER ŞEY YANDI'
Görgü tanıkları, patlamanın dehşetini anlattı. CNN International'a konuşan Ebu Mervan isimli tanık, patlama sırasında Reyhanlı'nın dışında bulunduğunu, duyduğunda olay yerine geldiğini söyledi. Vücut parçalarının her yere saçıldığını belirten Mervan, "Postane önündeki patlama daha güçlü oldu. Bina ve diğer binaların duvarları çöktü. Arabalar ve binanın etrafındaki her şey yandı, insanlar da yandı. Sahne korkunçtu" dedi. YouTube'a gönderilen bir videoda kalın bir siyah dumanın ilçe merkezinden göğe yükseldiği görülürken bir başka videonun da bombalardan birinin patladığı yeri gösterdiği belirtiliyor. Öte yandan Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen iki patlamanın ardından bomba yüklü bir aracın daha bulunduğu öne sürüldü. Kente Hatay merkezden sinyal kesici cihazların gönderildiği belirtildi.

'BOMBALAR TÜRKİYE'DE İMAL EDİLDİ'
Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki saldırı sonrasında güvenlik birimleri failleri belirlemek için yoğun bir mesai harcadı. İstihbarat birimlerine gelen ilk bilgiler ve yapılan değerlendirmelere göre saldırıyı tertipleyenler Türkiye içinde; ancak Esad yönetimiyle doğrudan bağlantıları var. Edinilen bilgilere göre bu araçlar Türkiye'ye yurt dışından girmedi. Bombalar içeride imal edildi. Kaynaklar bu çapta bombalı araçların sınır kapılarında alınan önlemler ve sınır kapılarına yerleştirilen cihazlar nedeniyle Türkiye'ye giriş yapmasının mümkün olmadığını belirtiyor. Saldırının Acilciler olarak bilinen grup tarafından gerçekleştirildiği değerlendiriliyor. Güvenlik birimleri grubun Suriye'deki lideri Mihraç Ural'ın saldırı talimatını verdiği şüphesi üzerinde duruyor. Yapılan tespitlerde saldırıya terör örgütü DHKP-C'nin de katkı vermiş olabileceği ifade ediliyor. Yahya BOSTAN/ANKARA

Yaser ÇAPAROĞLU-Ekrem ARSLAN-Mesut ER-Veysel CINCIK- Oben KIRDÖK-Ziya RAMOĞLU/SABAH
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reyhanlı'da yine karanlık güçler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN