Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan kritik açıklamalar

Giriş Tarihi: 14.5.2013 17:35 Güncelleme Tarihi: 14.5.2013 19:27

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD gezisi öncesi havaalanında ABD gezisinde ele alınacak konular, Reyhanlı saldırısı ve Suriye'yle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan; ''ABD gezisinden dönene kadar çok şey değişecek'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı'ndan basın toplantısı düzenledi. ABD görüşmesinde Reyhanlı olayının masada olacağını belirten Başbakan Erdoğan, istihbarat zaafiyeti iddialarıyla ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

Perşembe günü yoğun bir programımız var. Obama ile görüşeceğim. İşadamlarımız orada iki görüşmeler yapacak. Reyhanlı değerlendirme yapacağımız konular arasında olacak.

EMNİYET VE İSTİHBARAT ARASINDA KOPUKLUK OLABİLİR


Hatay saldırında istihbarat zaafiyeti olduğunu düşünmüyorum. Emniyet ile istihbarat arasında istihbarat anlamında bir kopukluk olabilir. İçişleri Bakanlığımız bu konuda gerekli adımı atacaktır. Başbakanlık Teftiş Kuruluna yazılı talimatı verdim. Zaaf varsa gereğini tereddütsüz yerine getireceğiz. Atacağımız adımalar hukuk devleti çerçevesinde olacaktır.

ABD'DEN DÖNENE KADAR ÇOK ŞEY DEĞİŞECEK


Çözüm sürecinde hukuk dışına çıkmayız. Şam'da illegal bir yapı var. Halkını katleden bir yönetim var, hükümet düşmüştür. Halkının kabul etmediği bir yapıyı biz kabul etmeyiz.

ABD'de masadaki bir numaralı konumuz Suriye olacak. ABD'den dönene kadar Suriye'de çok şey değişecek. Gelişmeleri hassasiyetle takip ediyoruz. Türkiye'nin sıkıntısı Ürdün ve Lübnan'dan daha fazla. Petrol anlaşmalarına mani bir durum yok.

SALDIRILAR ABD GEZİSİYLE DEĞİL, ÇÖZÜMLE İLGİLİ


ABD yönetimi zaten Reyhanlı saldırısını dile getirecektir. Biz de bunu konuşacağız. Ben saldırının benim ABD seyahatimle ilgili olduğunu düşünmüyorum, çözüm süreciyle ilintili, bu süreci engellemeye yönelik olabilir.


BİZ DAHA TAVRIMIZI TAKINMADIK


BM Güvenlik konseyi yapı olarak sorunlu. Rusya ve Çin atılacak adımları engelliyor. ABD ziyaretimizle farklı bir yol haritası gündeme gelecek.

Biz daha tavrımız takınmadık. Biz insani tavırlamızı devam ettiriyoruz. Çünkü biz Suriye halkını çok seviyoruz. ABD'de yapacağımız görüşmelere göre yol haritasını belirleyeceğiz. Biz hukuk devleti içinde çalışan bir hükümetiz.

'ANA MUHALEFET VE YAVRU MUHALEFET...'


MHP'nin çözüm süreciyle ilgili suç duyurusunda bulunmasının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan şunları söyledi:

"MHP'nin şuanda attığı adıma gelince tabi bunun yasal olup olmadığı veya bu tür attıkları adımdan netice alıp almayacağı beni çok ilgilendirmiyor. Bugüne kadar hangi adımı attıysak hepsini hukuk devleti ilkelerin içerisinde attık, bunun dışında hiçbir adım atmış değiliz. Onlar Bahçeli'nin kendi geçmişinde olan şeyler olabilir veya o yönetimin kendi anlayışı içerisinde buna benzer şeyler olabilir. Biz terörle mücadelede hangi adımı atmamız gerekiyorsa o adımı atıyoruz. Bugüne kadar ne ana muhalefetin, ne yavru muhalefetin terörle mücadele konusunda en ufak bir çözüm önerisi olmamıştır. Attığımız adımları hukuk devletinin çerçevesi neyse bu çerçeve içerisinde atarız, bunun dışına çıkmayız. Bahçeli'nin bize vereceği hukuk dersi yoktur."


FETTULLAH GÜLEN'LE GÖRÜŞECEK MİSİNİZ'E YANIT


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ABD ziyaretinde Fettullah Gülen ile görüşecek misiniz? sorusuna "Şu anda resmi programımızda böyle bir durum yok ama, gökten ne yağar ki yer kabul etmez" diye cevap verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan kritik açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN