Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Eylemin ihbarını 8 Mayıs'ta almıştık"

Giriş Tarihi: 14.5.2013 16:36 Güncelleme Tarihi: 14.5.2013 17:18

İçişleri Bakanı Muammer Güler, 8 Mayıs'ta Hatay Emniyet Müdürlüğü'nden ses getirici bir bombalı eylem yapılacağı yönünde ihbar alındığını belirterek, "Alınan istihbari bilgiler doğrudan Reyhanlı ilçesine ilişkin bir tehdidi işaret etmemekte, bölgenin ve yurdun bazı yerlerine yönelik eylem hazırlıklarını kapsamaktadır" dedi.

Bakan Güler, TBMM'de yaptığı konuşmada, Hatay Reyhanlı'daki patlamalarda hayatını kaybeden 51 kişiden, şu ana kadar 43'ünün kimlik tespiti tamamlandığını, bunların 38'inin Türk vatandaşı, 5'inin Suriyeli olduğunu dile getirdi. Hükümetin, Reyhanlı'nın yaralarını sarmaya ve saldırının izlerini tamir etmeye başladığını söyleyen Güler, "Zanlıların kaçma ihtimaline karşı sınır kapıları kapatılarak, birimler harekete geçirilmiş, araç giriş-çıkışları kontrol altına alınmıştır. Ayrıca barınma merkezlerinde misafir edilen Suriyelilere yönelik herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için gerekli güvenlik önlemleri de aldırılmıştır. Yaşanan bu hain saldırı sonrası, ilçede yaşayan Suriyelilerden talepleri üzerine 700 kişi Adıyaman, Nizipli, Akçakale barınma merkezlerine nakledilmişlerdir" dedi.

"VATANDAŞLARIN BÜTÜN ZARARLARI KARŞILANACAK"

Güler, vatandaşların bütün zararlarının en kısa zamanda ve tümüyle karşılanacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Başbakanlık tarafından acil ihtiyaçları karşılamak üzere hemen 7 buçuk milyon TL Hatay Valiliği emrine gönderilmiştir, bu sadece acil ihtiyaçları karşılamak içindir, diğer zararlar bunun dışındadır. Ayrıca hayatını kaybedenlerin yakınlarıyla, sakatlanan ve yaralanan vatandaşlarımıza tazminat ödenecektir, yaşamını yitiren vatandaşlarımızın mirasçılarına ve malullere de maaş bağlanacaktır. Reyhanlı'da zarara uğrayan esnafımızın sigorta ve vergi ödemelerinin ertelenmesi için Başbakanlığımızca gerekli talimat verilmiştir. Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyeli sığınmacılara kapımızı açtık, her türlü insanı yardımı yapmaktayız. Bugüne kadar 8 ilimizde kurulan 17 barınma merkezinde yaklaşık 200 bin Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapılmakta, geçici koruma sağlanmaktadır."

"SOĞUKKANLI OLMAK DURUMUNDAYIZ"

"Bu eylemi, ülkemizdeki gelişmeler ve bu gelişmelerle birlikte bölgedeki duruşumuzla değerlendirmek gerekiyor" diyen Güler ayrıca, "Türkiye'yi Suriye'deki kanlı bataklığın içine çekme yönündeki her türlü provokasyon karşısında son derece dikkatli, hassas ve en önemlisi de son derece soğukkanlı olmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE'NİN İSTİKRARINA KARŞI YAPILAN BİR EYLEM"

"Reyhanlı'da meydana gelen bu insanlık dışı olayın amacı hem ülkemizin huzur ortamına darbe vurmak, hem de yürütülmekte olan çözüm sürecini provoke etmek, buradaki insanları birbirleriyle karşı karşıya getirmek ve bölge insanlarını tahrik etmektir. Reyhanlı'daki terör eylemi Türkiye'nin istikrarına karşı yapılan bir eylemdir. Meydana gelen olayın zamanlaması da oldukça manidardır" diyen Güler, eylemi, Türkiye'deki gelişmelerle birlikte değerlendirmek gerektiğine dikkat çekti.

Olayın, Suriye rejimi ve onun istihbarat örgütüyle doğrudan bağlantılı olduğunu düşündükleri bir terör örgütü tarafından yapıldığını ifade eden Güler, şunları ekledi:

"Olayın Suriyeli muhalifler veya sığınmacılarla herhangi bir ilgili bulunmamaktadır. Olayla ilgili 13 kişi gözaltına alınmıştır. Eylemi organize eden 4 şahıs ile birlikte yine bu şahıslara yardım ve yataklık yapan 2 şahıs olmak üzere, toplam 6 şahsın yakalanması için çalışmalar devam etmektedir. 8 Mayıs'ta Hatay Emniyet Müdürlüğü'nden ses getirici bir bombalı eylem yapılacağı yönünde ihbar alınmıştı. Bu ihbar üzerine 9 Mayıs günü güvenlik birimlerine gereği için talimat verilmiş, bütün ilgili kurumlar da bu arada bilgilendirilmiştir. Alınan istihbari bilgiler doğrudan Reyhanlı ilçesine ilişkin bir tehdidi işaret etmemekte, bölgenin ve yurdun bazı yerlerine yönelik eylem hazırlıklarını kapsamaktadır. Bu nedenle Hatay ilimizle beraber birçok yerde önleyici tedbirler aldırılmıştır. Ancak trafiğe hiçbir şekilde çıkmayan ve bir depoda muhafaza edildiği anlaşılan araçların olay kısa zaman içinde olay mahalline getirilerek eylemin gerçekleştirildiği anlaşılmıştır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Eylemin ihbarını 8 Mayıs'ta almıştık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN