Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aklıselim davranacak tuzağa düşmeyeceğiz'

ABD dönüşü Reyhanlı'ya gideceğini söyleyen Erdoğan, "Düşmana inat kenetleneceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan, yapılan saldırıya gereken yanıtın misliyle verileceğini belirtti

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Reyhanlı saldırısını yapanların Suriye rejimiyle irtibatlı olduğunu belirterek, "Biz bu saldırının altında kalmayız, er ya da geç bu alçakça saldırının faillerine bedelini misliyle ödetiriz" dedi. "Amerika dönüşü Hatay ve başta Reyhanlı olmak suretiyle ilçelerin bir kısmını dolaşacağım" diyen Erdoğan, "Düşmana inat kenetlenecek, düşmanı değil, dostlarımızı sevindireceğiz" vurgusu yaptı. Erdoğan'ın mesajları şöyle oldu:

TÜRKİYE İÇİ ÖRGÜT

Bu menfur hadiseyi gerçekleştirenlerin Suriye rejimiyle irtibatlı, Türkiye içinde bir örgüt olduğu, saldırıda yer alanların da Türkiye vatandaşı olduğu tespit edilmiştir. 13 kişi gözaltına alındı. Başbakanlık Teftiş Kurulu olarak da ihmaller var mı araştırması sürecek.
Biz bu saldırının altında kalmayız, er ya da geç bu alçakça saldırının faillerine bedelini misliyle ödetiriz. Ancak soğukkanlı davranacak, bizi çekmek istedikleri tuzaklara da düşmeyeceğiz.
Reyhanlı'daki saldırıdan sonra bir kısım medya kuruluşları ve siyasetçiler, alçakça bu tuzağın içinde rol aldı. Tam da saldırganların istediği gibi hemen suçlamalar yapmak, tahrik oluşturmak, en hafif tabiriyle fırsatçılıktır ve son derece çirkindir. Saldırganlar Suriyeli mültecilere, Özgür Suriye Ordusu'na, Türkiye'nin Suriye politikasına yönelik infiali oluşturduklarında maksat hasıl oldu dediler.
Sokak sokak direniş çağrısı yapan, çözüm sürecini dahi bir ayrışma fırsatı olarak gören ve Alevi vatandaşlarımızı tahrik eden CHP Genel Başkanı, Suriye'nin kanlı rejimine destek vererek çok tehlikeli bir oyun oynuyor. Muhalefet tarafından tırmandırılan gerilime prim vermeyin.
Amerika dönüşü ilk işim Hatay ve başta Reyhanlı olmak suretiyle ilçelerin bir kısmını dolaşacağım. Reyhanlı'yı çok daha güçlü şekilde inşa edeceğiz. Düşmana inat kenetlenecek, düşmanı değil, dostlarımızı sevindireceğiz.

VERGİ ERTELEMESİ

Erdoğan Reyhanlı saldırısının ardından valiliğe 7.5 trilyon TL aktarıldığını, esnafın vergi ve sigorta borcunun 1 yıl ertelendiğini belirterek, kanlı bilançoyu şöyle açıkladı: "51 kişi öldü. 41'i Türk 48 yaralı var. Yaralılardan 17'sinin durumu ağır. 452 işyeri, 293 konut, 62 araç ve 11 kamu binası patlamada hasar gördü."

'ADIMLARIMIZ HUKUK İÇİNDE'
Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD'ye giderken MHP'nin çözüm sürecine ilişkin suç duyurusunu "Hangi adımı attıysak hepsini hukuk devleti ilkesi içinde attık" diye yanıtladı. Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:
Reyhanlı'da istihbarat zaafı olduğu kanaatinde değilim. İstihbarat örgütlerimiz, emniyet istihbarat, MİT bu tür bir hareketliliğin olduğunu yakalama notasında olduğuna göre burada bir ön bilgi sözkonusu. Ama emniyet teşkilatı ile istihbarat teşkilatı arasında bir kopukluk olabilir. Buna yönelik olarak talimatımı Teftiş Kurulu'na verdim.
(MHP'nin suç duyurusu) Beni çok ilgilendirmiyor. Bu ülkede hangi adımı attıysak hepsini hukuk devleti ilkesi içinde attık. Onlar Bahçeli'nin kendi geçmişinde olabilir. Bahçeli'nin bize vereceği hukuk dersi yoktur. Biz silahları bırakıp, nereden geldiyseniz oradan sınır dışına çıkın çağrısı yaptık. Bahçeli'ye bozkurtlarınla sınırları koruma altına al demek lazım.
(Suriye'nin Reyhanlı saldırısını birlikte inceleyelim önerisi) Şam'da illegal bir yönetim var. Oradaki hükümet düşmüştür. Bize bu mesajı gönderenler bu işi biz mi yaptık diyecekler? ABD dönüşü Suriye ile ilgi yeni yol haritamızı bölge ve AB ülkeleriyle belirleyeceğiz.
(ABD'de Fethullah Gülen ile görüşüp görüşmeyeceği) Resmi programımızda öyle bir şey yok. Ama gökten ne yağar ki yer kabul etmez o ayrı konu.
ABD'ye giderken Suriye konusu masamızda birinci konu. Daha aktif ne adımlar atabiliriz bunları konuşacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aklıselim davranacak tuzağa düşmeyeceğiz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN