Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölenler 'sivil şehit'

Reyhanlı'daki patlamalarda yaşamını yitirenlerin sivil şehit sayılacağını ifade eden Bakan Şahin, "Mağdur ailelerimizin her yönden haklarının güçlendirildiği paketin ivedilikle çıkarılmasını sağlayacağız" dedi

Giriş Tarihi: 15.5.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Reyhanlı'da meydana gelen bombalı saldırıda hayatı kaybeden tüm vatandaşların yeni yasaya göre "sivil şehit" sayılacağını açıkladı. Bakan Şahin, Diyarbakır'daki programı sırasında NTV'ye yaptığı açıklamalarda "ikinci paket" olarak adlandırdığı düzenlemelerle sivil terör mağdurlarına iş hakkının da verildiğini ifade etti. Şahin paket kapsamında Reyhanlı'da 51 kişinin yaşamını yitirdiği patlamalara ilişkin değerlendirmesi şöyle: "Bu patlamadan dolayı mağduriyet yaşayan ailelerimizin de her yönden haklarının güçlendirildiği bir paketin hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlayacağız. Bunun sonunda 4 bin 506 sivil vatandaşımızı bu kanundan istifade ettiriyoruz, 796 gazimiz de bu kanundan istifade edecek. Tabi can geri gelmiyor, acı o kadar büyük ki onların acısı bizim acımız, bütün yüreğimizle bunu hissediyoruz. Biz bunu zaten Reyhanlı için çıkarmamıştık ama böyle olaylar yaşanınca da paketin önemi, büyüklüğü çok daha net ortaya çıkıyor." Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca hazırlanan ve geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulunda imzaya açılan yeni düzenlemeler, şehit yakınları, gaziler ve özellikle sivil terör mağdurlarının var olan haklarını önemli ölçüde genişletecek. Düzenlemelerden dikkat çeken maddeler şöyle:
Terörle Mücadele Kanunu kapsamı dışında kalan sivil terör mağdurları da "kamuda istihdam" hakkından yararlanabilecek. Bu kapsama Reyhanlı'da hayatını kaybeden vatandaşlar da giriyor.
Sanal intibak suretiyle maaş artış imkanı, ek ödeme ve eğitim yardımlarından tüm vazife malulleri istifade edecek.
Malul olan güvenlik ve asayiş görevlileri ile harp, vazife malullerine de yüzde 50 su, yüzde 40 elektrik indirimi sağlanacak.
Harp, vazife malulleri ile malul olan güvenlik, asayiş görevlileri de 73 bin lira, 20 yıl vadeli faizsiz konut kredisinden yararlanabilecek.
Yoksul durumdaki asker ailelerine aylık 250 lira maaş bağlanacak.

Acının izleri siliniyor
Reyhanlı'da ev ve iş yerlerinde hasarın giderilmesi için çalışmalar sürüyor. Kent merkezinden ve ilçelerden sevk edilen görevliler, patlama bölgelerini temizliyor.

Şam: Ortak soruşturma için hazırız
Suriye'deki Beşar Esad yönetimi Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıları kınadı. Suriye resmi haber ajansı SANA'da yayınlanan açıklamada, Şam yönetiminin Reyhanlı'daki saldırılarla ilgili Ankara'yla ortak soruşturma yürütmeye hazır olduğu belirtildi. Açıklamada ayrıca "saldırının Türkiye ve Suriye halkları arasındaki ilişkileri sabote etmeyi hedeflediği" öne sürüldü.

19 Mayıs'taki konserler iptal
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle yaklaşık 40 ilde düzenlenen halk konserleri iptal edildi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Reyhanlı'daki 50 can, F16 pilotumuzun şahadeti ve Burak'ın maç çıkışı öldürülmesi nedeniyle konserleri iptal ettik" dedi. Bakan Kılıç, twitter hesabından yaptığı açıklamada, konserler dışındaki kutlamalarının, icra edileceğini belirterek "Konser iptallerini bile istismar edenlere hiç şaşırmıyorum ama 'Ölen öldü' anlayışıyla hareket etmelerini kabullenemiyorum" ifadelerini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölenler 'sivil şehit'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN