Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet Bakanı'ndan İmralı yanıtı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İmralı Cezaevi'nde yatak kapasitesinin 9 olduğunu, kurumda 6 hükümlünün barındırıldığını, 2000 yılından 2012 yılı sonuna kadar kurumda bulunduğu sırada ölen hükümlü veya tutuklu, açlık grevi yapan hükümlü, kronik rahatsızlığı bulunan hükümlünün bulunmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 16.5.2013 09:43 Güncelleme Tarihi: 16.5.2013 12:10
Adalet Bakanı, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın, İmralı F Tipi Cezaevi'ne ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Adalet Bakanı, "sohbet hakkına" ilişkin soruya, mevzuat gereği tehlikeli vasıftaki hükümlü ve tutukluların barındırıldığı yüksek güvenlikli ceza infaz kurumlarında ve diğer kurumların yüksek güvenlikli bölümlerinde, sohbet dahil tüm ortak etkinliklerin 10 kişiyi aşmayacak gruplar halinde yürütüldüğünü söyledi.

Adalet Bakanı ceza infaz kurumlarında sohbet süresine odaklı bir infaz sistemi yerine, hükümlü ve tutukluların sosyalleşmesi için sohbet dahil tüm ortak alan etkinliklerinin artırılmasına yönelik olarak çalışmaların yürütüldüğünü ifade etti.

YATAK KAPASİTESİ 9

Adalet Bakanı, İmralı Cezaevine ilişkin diğer sorulara Bursa Cumhuriyet Başsavcılığıyla yapılan yazışmaya verilen cevabı hatırlatarak yanıt verdi.

Adalet Bakanı, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun yatak kapasitesinin 9 olduğunu, 14 Ocak 2013 tarihi itibarıyla kurumda 6 hükümlü barındırıldığını; bunlardan 5'inin "devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya çalışmak" suçundan; 1'inin "Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak" suçundan hükümlü bulunduğunu belirtti.

Adalet Bakanı, 2000 yılından 2012 yılı sonuna kadar;Kurumda bulunduğu sırada ölen hükümlü ve tutuklu bulunmadığını,

tutuklu ve hükümlülere infaz mevzuatında yer alan disiplin eylemlerinden dolayı kınama, bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma, ücret karşılığı çalışılan işten yoksun bırakma, haberleşme ve iletişim araçlarından yoksun bırakma, ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma ve hücreye koyma disiplin cezalarının verildiğini kaydetti.

Bakan Ergin, infaz indirimi kaldırılan hükümlü bulunmadığını da ifade etti.

32 SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

Adalet Bakanı, 2000 yılından 2012 yılı sonuna kadar; kurum personeli hakkında, hukuk dışı muamele, işkence ve kötü muamele, görevi ihmal, görevi kötüye kullanmak iddialarından toplam 32 suç duyurusunda bulunulduğu; soruşturmalar sonucunda "yetkisizlik" ve "kovuşturma yapılmasına yer olmadığı" kararları verildiğini, suç duyurularından biri hakkında yürütülen adli soruşturmanın ise halen devam ettiğini belirtti. Açlık grevi yapan hükümlü bulunmadığını kaydeden Adalet Bakanı, kronik rahatsızlığı bulunan hükümlünün de bulunmadığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı'ndan İmralı yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN