Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakandan Cilvegözü yanıtı

Giriş Tarihi: 17.5.2013 09:30

Cilvegözü Sınır Kapısı'na ilişkin soru önergesine yanıt veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, giriş ve çıkışların Pasaport Kanunu hükümlerine göre yapıldığını, hudut kapısı giriş çıkışlarında Pasaport Kanunu hükümlerinin uygulanmadığı kişi bulunmadığını, hudut kapısından giriş ve çıkışlarda kayıtların tutulduğunu, şahısların giriş ve çıkışlarının bilgisayara kaydedildiğini bildirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, "Cilvegözü Sınır Kapısı 20 Temmuz 2012'de ülkemizce tek taraflı kapatıldıktan sonra bu kapıdan gerçekleşen giriş çıkışlar neden ve nasıl yapılmaktadır? Sınır kapısından giriş çıkışlar Pasaport Kanunu hükümlerine göre mi yapılmaktadır?" diye sordu.

SINIR KAPILARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Soru önergesini yanıtlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye ile 877 kilometre kara sınırı bulunduğunu belirterek, "Bu sınırda; Nusaybin, Akçakale, Karkamış, Öncüpınar, Cilvegözü, Çobanbey ve Yayladağı Kara Hudut Kapıları ile Nusaybin, Çobanbey ve İslahiye Demiryolu Hudut Kapıları faaliyet göstermektedir. Ayrıca, Ceylanpınar, Mürşitpınar ve Şenyurt Kara Hudut Kapıları hukuken mevcut olmakla birlikte faal durumda değildir" dedi.

Bu hudut kapılarından hem demiryolu hem de kara hudut kapısı olan Nusaybin Hudut Kapısı'nın yeniden yapılanma ve modernizasyon kapsamında yenilendiğini belirten Bakan Yazıcı, "Ancak, Suriye tarafında hizmet verilmediğinden faaliyete başlayamamıştır. Diğer taraftan, İslahiye ve Çobanbey Demiryolu Hudut Kapılarında ise, demiryolunda karşılıklı olarak sefer düzenlenmediğinden; hizmet verilememektedir. Ayrıca; faal durumdaki Yayladağı Hudut Kapısında, ticari eşya geçişi olmayıp yalnızca yolcu geçiş işlemleri gerçekleştirilmektedir" dedi.

"Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle Cilvegözü, Öncüpınar, Karkamış ve Akçakale Kara Hudut Kapılarında verilmekte olan gümrük hizmetleri yeniden planlanmış ve bazı sınırlamalarda bulunulmuştur" diyen Yazıcı, şöyle devam etti:

"Söz konusu ticari ve güvenlik temelli sınırlamalar çerçevesinde genel olarak; vatandaşlarımızın gerek ticari, gerekse yolcu olarak Suriye'ye çıkış gümrük hizmetleri ve üçüncü ülke araçlarının uluslararası ticarete konu Suriye'ye giriş ve çıkış gümrük hizmetleri durdurulmuştur.

Diğer taraftan; Suriye vatandaşlarının ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak ülkemize giriş ve çıkış gümrük hizmetleri; üçüncü ülke vatandaşlarının ülkemize girişlerine ilişkin gümrük hizmetleri sürdürülmektedir.

Ayrıca; Suriye halkının yaşamsal ihtiyaçlarını gidermeye yönelik insani yardım malzemelerinin Cilvegözü, Öncüpınar, Karkamış ve Akçakale Kara Hudut Kapılarından çıkışına, çıkış işlemlerinin de aynı gümrüklerden yapılması suretiyle izin verilmiştir.

Bununla birlikte; uluslararası yardım kuruluşlarının göndermek istedikleri insani yardım malzemelerinin de ulaştırılması yönünde gerekli kolaylıklar tanınmaktadır.

Son dönemde; Suriye halkının ihtiyaçlarının, uzun süredir devam eden olaylar sebebiyle artış göstermesi nedeniyle, Suriye'ye açılan kara hudut kapılarımızda çıkış yönünde eşya ayrımı gözetmeksizin ticaretin devamı sağlanmıştır."

"ŞAHISLARIN GİRİŞ VE ÇIKIŞLARI BİLGİSAYARA KAYDEDİLİYOR"

Sınır kapısından giriş ve çıkışlara ilişkin soruları İçişleri Bakanlığından alınan cevabi yazıyla yanıtlayan Yazıcı, giriş ve çıkışların Pasaport Kanunu hükümlerine göre yapıldığını, hudut kapısı giriş çıkışlarında anılan Kanun hükümlerinin uygulanmadığı kişi bulunmadığını, hudut kapısından giriş ve çıkışlarda kayıtların tutulduğu, şahısların giriş ve çıkışlarının bilgisayara kaydedildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakandan Cilvegözü yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN