Ortadoğu barışı için 2 şart: Suriye ve Filistin

Giriş Tarihi: 17.5.2013

, Ortadoğu'da barışın tesis edilmesi için olmazsa olmazları açıkladı: İsrail-Filistin ve Suriye meselesi çözülmeli. Türkiye'nin Suriye'ye ilgisi de barış içindir

Başbakan Tayyip Erdoğan, ve Dışişleri Bakanı Kerry'nin, onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı. Erdoğan'ın, Obama ile yaptığı ikili görüşme ve basın toplantısının ardından katıldığı yemekte de gündemi Suriye oldu. Türkiye'nin Suriye meselesine yakın ilgisinin bölgesel barışın tesis edilmesi amacı güttüğünü vurgulayan Erdoğan, "Filistin-İsrail ve Suriye meselesi çözülmesi Ortadoğu barışı için olmazsa olmazdır" dedi. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
OLMAZSA OLMAZ: Türkiye'nin, Suriye meselesine olan yakın ilgisi, bölgesel barışın tesis edilmesi amacına yöneliktir. Bölgede gerek Filistinİsrail gerek Suriye meselesi bunlar gerçekten Ortadoğu barışının şu anda çözülmesi süreciyle barış noktasında olmazsa olmazıdır.
VİCDAN VURGUSU:
Türkiye'nin dış politikasının ana eksenleri: Barıştır, adalettir ve en önemlisi de vicdanla düşünme üzerine inşa edilmiştir. Bizler kısa süre önce Boston Maratonu'nda yaşanan olayda nasıl canımız yandıysa Anneler Günü'nde kadınlar üzerine sıkılan kurşunlarda nasıl canımız yandıysa şu anda Suriye'de olanlar noktasında da canımız o şekilde yanmaktadır.

SÖZLERİ GÜLDÜRDÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 'nin bölge sorunlarıyla ilgili hassasiyetini göstermesi bakımından, Türkiye'ye son 1 ay içerisinde geliş ve gidişini önemli bulduğunu ifade ederek, "Tabii gençlikleri inanıyorum ki bizim de dinamizmimizi artırıyor" dedi. 'ın Kerry'e ilişkin bu sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu barışı için 2 şart: Suriye ve Filistin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN