Erdoğan: Yargıda hesabını verecek

Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun kendisini Esad'a benzeten sözlerini yargıya taşıyacağını belirterek "Konuyu avukatlarıma havale ettim"dedi

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti sonrası Suriye'deki durumu konuşmak için Rusya başta olmak üzere bölge ülkelerine gideceğini söyledi. Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Brüksel'de söylediği sözler için de"Konuyu avukatlarıma havale ettim"dedi. Brookings Enstitüsü çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Erdoğan, şunları söyledi:
ABD SONRASI RUSYA'YA: (Görüşmelerde Suriye konusunda somut bir karar alındı mı?) Sürece katkı vermesini sağlayacak bir adımın atılması için Cenevre sürecini ilerletelim diye bir düşünce söz konusu. Sürecin uzaması halinde sadece Esad arzu ettiği zamanı kazanmış olur. Bizim buradaki politikamız Esad'a zaman kazandırma değil buradaki ölümlerin azılmasıdır. Başta Rusya olmak üzere bölge ülkeleriyle bu son durumu değerlendirmek istiyorum.
KİMYASAL SİLAH: Suriye'deki sıkıntı, hava hakimiyeti noktasında.Şu anda NATO tespitlerine baktığımızda, 283 füze atışı yapmış vaziyetteler ve yine elde edilen bazı bilgiler var ki 'sarin' diye ifade edilen kimyasal da kullanıyorlar.
KILIÇDAROĞLU'NA DAVA: (Kılıçdaroğlu'nun Esad'a benzeten açıklamalarının hatırlatılması üzerine) ABD'de ülkemin menfaatleriyle ilgili bir mücadele içerisindeyim. Fakat ana muhalefet partisi lideri de Türkiye'de Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ile ilgili akla hayale gelmeyecek açıklamalar yapacak. Süreçle ilgili konuyu avukatlarıma havale ettim. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na kimsenin "katil" demecüretini göstermesine müsaade edemeyiz. Ne Uludere'de ne Hatay'da cerayan etmiş bu olaylarla ilgili "katil" demesine asla müsaade edemeyiz. Yargıda hesabını kendisi muhakkak verecektir. Biz de orada hesabını soracağız. Meydanlarda ben aldığım edep sebebiyle ona aynı dilde konuşmam. O dilde cevap vermesini çok iyi bilecek, bilen bir kültüre de sahibim ama o seviyeye asla düşmem, çünkü ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıyım. Bu süreçten CHP'ye gönül vermiş vatandaşlarım da çok rahatsızdır. Şu anda bunu da zaten görüyoruz. Cuma namazını Washington İslamic Center'de kılan Erdoğan çıkışta Türk vatandaşları ve müslümanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

'İsrail ile yolun başındayız'
Başbakan Erdoğan, SETA'nın konferansında yaptığı konuşmada ise Suriye'de hâkimiyetin muhalif güçlerde olduğunu söyledi. Gazze ve Batı Şeria'ya gideceğini belirten Erdoğan , israil'le ilişkiler konusunda "Henüz daha yolun başındayız.. Bizim burada 3 önemli başlığımız var; bunun birincisi özürdü. Bu halloldu. İkincisi tazminattı. Bu, henüz görüşülüyor. Üçüncüsü ise Filistin'e uygulanan ablukanın kalkması olayıdır. Bunlar olmadan bu adım atılmaz"dedi.

Furkan'ın babası mektubu Kerry'ye verdi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, dün sabah erken saatlerde Türk heyetinin kaldığı otelde sürpriz bir şekilde bir araya gelerek kahvaltı yaptı. Kahvaltıya Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden Furkan Doğan'ın babası Ahmet Doğan da katıldı. Ahmet Doğan'ın Obama'ya vermek istediği dosyayı Kerry'e sunduğu, Kerry'nin de "bu dosyayı Obama'ya vereceğim" dediği öğrenildi. Kerry ile iki kez görüşen Davutoğlu daha sonra Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile birlikte ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile bir araya geldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Yargıda hesabını verecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN