'Savaş en çok kadını vuruyor'

Giriş Tarihi: 18.5.2013

Georgetown Üniversitesi'nde 'Barışın İnşası ve Gelişmede İş Kadınlarının Rolü' panelinde konuşan Emine Erdoğan "Barış sözde kalmamalı" çağrısı yaptı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, dünyada felaketlerin ve savaşların en çok kadın ve çocukları vurduğunu ifade ederek, barışın yalnızca sözde kalmaması dileğinde bulundu. Başbakan Tayyip Erdoğan'a ABD ziyaretinde eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Georgetown Üniversitesi ve Türkiye İş Kadınları Derneği'nin, ABD'nin başkenti Washington'da düzenlediği "Barışın İnşası ve Gelişmede İş Kadınlarının Rolü" toplantısında konuştu. "Irak'ta, Suriye'de, Filistin'de. Yine Türkiye'ye yakın sayılabilecek Afganistan'da, Kuzey Afrika'da ve Afrika ülkelerinde özellikle Somali'de ciddi sorunlar yaşanıyor. Bu çatışma bölgelerinin bir kısmını ziyaret etme fırsatı buldum" diyen Emine Erdoğan şu mesajları verdi:

KADIN VE ÇOCUKLAR

Yoksulluk en fazla kadın ve çocukları vuruyor. Adaletsizlik, eşitliksizlik ayrımcılık herkesten fazla çocuk ve kadınları etkiliyor.
Somali'yi ziyaretimde beslenme yetersizliğinden dolayı hastalanan bir bebek hastane yolunda hayatını kaybetti. Biz o bebeğin annesinin üzüntüsüne şahit olduk.
Bunlar hiç kuşkusuz karamsar tablolar ancak Kuzey Afrika'da yaşanan değişimde kadınların rolüne baktığınızda Türkiye'de kadınların kat ettiği mesafeye baktığınızda, geleceğin aydınlık ve umut dolu olduğunu görüyorsunuz..
Dünyada barış ve kalkınmanın sağlanması için birçok kurum ve devlet başkanı etkili sözler söylediği halde çocuk ve kadınların gözyaşlarının dinmiyor.
Barışın yalnızca sözde kalmaması, saman alevi gibi yanıp sönen yardım kampanyaları ile atlatılmaması gerekir. Kadınlar, çocuklar ve tüm masumlar için kalıcı çözümler üretilmeli.

FİRST LADY PROGRAMI
Beyaz Saray'da Emine Erdoğan için de first lady'lere özel bir program hazırlandı. Michelle Obama, sıcak bir şekilde karşıladığı Emine Erdoğan ve kızları Sümeyye Erdoğan, Esra Albayrak ile yakından ilgilendi. Obama, Erdoğan'ları Yellow Oval Room'da (sarı oval oda) ağırladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Savaş en çok kadını vuruyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN