Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Anka yok satıyor'

Türkiye'nin ürettiği insansız hava aracı Anka'ya büyük talep var. Mısır şimdiden 10 adet sipariş verirken, Anka'nın silahlı modeli üzerinde çalışmalar sürüyor

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Hollanda'da yayımlanan De Volkskrant, Türkiye'nin ürettiği Anka adlı insansız hava aracının "iyi sattığı"na dikkat çekti. Anka aracı için "17 metrelik kanat genişliğiyle gri bir canavar ve İstanbul'daki savunma fuarının gözdesi" diyen gazete yazılım programcısı Barış Karayurt'un, "İnsansız hava aracı geliştirmiş olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Elbette ABD'nin insansız hava araçları kadar iyi değil ancak bütün testleri başarıyla tamamladık ve istediğimiz sonuçları elde ettik. Öncelikle Türk Silahlı Kuvvetleri için 10 adet üreteceğiz fakat Arap ülkelerinden de büyük talep var. Mısır, şimdiden 10 tane sipariş verdi. Bu bir keşif aracı ama silahlı model üzerinde de çalışıyoruz" şeklinde konuştu. Gazete, Türkiye'nin, ABD'den sonra NATO'daki en büyük orduya sahip ve savunmaya milyarlarca dolar para harcadığını belirterek "Türk ordusunun ekipmanı, normalde Amerika ve Avrupa'dan geliyor. Ancak son yıllarda, Türk savunma sanayisi büyük bir atılım gerçekleştirdi. Türk yetkililer, Türk ordusunun ihtiyacının yüzde 55'inin ülke savunma sanayisi tarafından karşılandığını belirtiyor ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde bu rakamı yüzde 75'e çıkartmayı hedefliyor" dedi.

'BATI KORKUYOR'
"Türkler, ürettikleri silahları hem Amerikan hem de Avrupa şirketlerinden daha ucuza satıyorlar. İslam dünyasıyla iyi ilişkileri ve Orta Doğu'da yükselen güçlerini de iyi kullanıyorlar. Türklerin müşterileri arasında Pakistan, Malezya ve Suudi Arabistan var" diyen gazete batılı bir askerî ataşenin, "İslam dünyasının savunmasını üretmeyi hedefliyorlar" sözlerine de yer verdi. Haberde "Batılı yetkililer, Türkiye'nin ihracat arayışları nedeniyle hassas NATO teknolojisinin, Batı'nın istemediği hükûmetlerin eline geçmesinden korkuyor. İran'daki Ayetullah veya Taliban ile iyi ilişkileri olan Pakistanlı yöneticiler gibi" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Anka yok satıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN