Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayakta uğurlayacağım

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, dün 65 yıllık hayat arkadaşına son görevini yerine getirdi. Güçlükle ayakta durmasına rağmen namazı ayakta kıldı

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Bir elmanın yarısı gibiydik" dediği 65 yıllık eşi Nazmiye Demirel'e veda etti. 27 Mayıs'ta Ankara'da ölen Nazmiye Demirel, dün Isparta'ya bağlı İslamköy'de toprağa verildi. 86 yaşında hayatını kaybeden Nazmiye Demirel için öğleyin Süleyman Demirel Külliyesi'ndeki camide cenaze namazı kılındı. Koruma müdürü ve özel doktorunun eşlik ettiği Süleyman Demirel, cenaze namazına katıldı ve oturması için getirilen koltuğu, güçlükle ayakta durmasına rağmen,"O'nu ayakta uğurlayacağım" diyerek geri çevirdi. Namaza Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hüsamettin Cindoruk, Esat Kıratlıoğlu, Mehmet Ağar, Mustafa Sarıgül, işadamları Ali Şen ve Rahmi Koç ile çok sayıda milletvekili ve eski bakan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'ndan da heyet katıldı. Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ın kıldırdığı cenaze namazının ardından omuzlara alınan Nazmiye Demirel'in cenazesi, İslamköy Aile Mazarlığı'na götürüldü. Demirel, eşinin defni sırasında sandalyede oturdu. Demirel, 65 yıllık hayat arkadaşını, kardeşi Yılmaz Şener'in yanında toprağa verdi. Manevi kızları Halide Demirel, kardeşi Hacı Ali Demirel, yeğen Mesut Şener de üzgün ve bitkin halde idi.

"CENAZE TÜRKİYE'NİN TEMSİLİ"
Süleyman Demirel, cenaze için "Türkiye'nin tam temsilini gösteren bir olaydır bu. Birlik görevi yapmıştır Nazmiye Hanım" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Vekili Cemil Çiçek, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefat eden eşi Nazmiye Demirel ile ilgili olarak, "65 yıl bütün bu sıkıntılara katlanarak sürdürülen bir hayat her türlü takdirin üzerindedir" dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da "Ben de yıllardan beri siyasetle ilgilenen bir insan olarak Sayın Cumhurbaşkanı ve eşlerini yakından takip etmiştim. Muhterem bir hanımefendi olarak Türk annelerin gönlünde çok önemli bir yeri bulunan Nazmiye Demirel'in vefatından üzgünüz" diye konuştu. Törene katılan Mehmet Ağar ise Nazmiye Demirel'in çileli bir ömür yaşadığını belirterek,"Siyasetçilerin yükünü eşleri çeker" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, "Nazmiye Demirel eşinin çektiği bütün acıları paylaştı. Kendisine Allah'tan rahmet diliyoruz" diye konuştu. Camide kılınacak cenaze namazı öncesinde Mersinli bir çiftçi Başbakan Erdoğan'ın çelengini yere attı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayakta uğurlayacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN