Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Doğa sevgisi bahane'

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Taksim'de yaşanan olaylarda 12 kişinin yaralandığını 63 kişinin de gözaltına alındığını söyledi Mutlu, ağaç sevgisi üzerinden prim yapmak isteyenlerin bulunduğunu belirterek "Bu grupların amacının doğa sevgisi olmadığını da biliyorum" dedi

Giriş Tarihi: 1.6.2013
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ağaç sevgisini istismar etmek isteyen grupların olduğunu belirterek "Bu grupların amacının doğa sevgisi, ağaç sevgisi olmadığını da biliyorum"dedi. Vali Mutlu dün Atatürk Havalimanı VİP Salonu'nda İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte Taksim'de yaşanan olaylarla ilgili basın toplantısı düzenledi. Taksim Meydanı'nda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Mutlu daha sonra dün yaşanan olaylara değindi. Vali Mutlu olaylarda 12 kişinin yaralandığını, 63 kişinin de gözaltına alındığını belirterek şunları söyledi: "Doğa katliamı söz konusu değildir. Ağaç sevgisi üzerinden prim yapmak isteyen, istismar etmek isteyen grupların çabaları devam etmektedir. Bilgi kirliliğine özen gösterilmesi gerekiyor. Biz o grupları tanıyoruz, hedeflerini de biliyoruz. Bu grupların amacının doğa sevgisi, ağaç sevgisi olmadığını da biliyorum. Sürekli ajitasyonla, bilgi kirliliği yaratılmak isteniyor. Emniyetimiz toplum huzuru için çalışıyor. Gece müdahaleleri özellikle yapmamak istiyoruz. Emniyet mensuplarının, milletinin bireyleriyle karşı karşıya gelmesi, en ufak bir olayın vukuu bulmaması herkesin yüreğinde vardır."

MUTLU: ANONS YAPILDI

Uyarı yapılmadan müdahale edildiği yönünde iddialar olduğunun hatırlatılması üzerine Mutlu, böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını belirttti ve "Halka anons etmeden müdahale söz konusu olmaz"dedi. Mutlu sözlerini şöyle tamamladı: "Orada samimi olarak bulunanlarla aynı duyguları paylaşıyoruz. İstanbul, çevre ve ağaç konusunda aynı duyguları paylaşıyoruz. İstanbul'da huzuru bozmak bunu da belli amaçlarla yapmak isteyen gruplar olduğuna bir kez daha dikkat çekiyorum. O grupların bizleri takdir etmesi beklenemez. Asıl söylemek istediğim şey geniş kitlelerimize aittir."

TOPBAŞ: İSTİSMAR EDİLDİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise konuşmasında bütün amaçlarının Taksim'deki ulaşımı ve yayalaştırmayı rahatlatmak olduğunu söyledi. Topbaş olaylarla ilgili şunları söyledi: "Gezi Parkı içinde bazı vatandaşlarımızın samimiyetinden şüphemiz yok. Ağaçlara duyarlı olan insanların, acaba burada Topçu kışlası AVM'mi yapılıyor diye gelenler var, bu ortamı istismar edenler var. Siyasi rant bekleyenler var." "Bu kentte yanlış ypmamak bizim birinci hedefimiz"diyen Topbaş sözlerini "Burada bunu gerçekten istismar eden, perde arkasından bu işi seyredenleri kınıyorum" şeklinde bitirdi.

'TASVİP ETMİYORUM'
İçişleri Bakanı Muammer Güler gensoru önergesinin görüşmeleri için geldiği Mecliste sürekli telefon görüşmesi yapıp Gezi Parkı krizini yönetti. Güler Meclis'ten ayrılıren gazetecilere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Vali Hüseyin Avni Mutlu'dan olaya ilişkin açıklama yapmalarını rica ettiğini belirtti. Gezi Parkı'nda gösteri yapan vatandaşlara gazla müdahale edilirken orantısız güç kullanıldığı iddialarını inceleteceğini belirten Güler "Ben bu olayların bu şekilde cereyan etmesini asla tasvip etmiyorum" dedi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise olaylardan etkilenen milletvekilleri konusunda İçişleri Bakanı Güler ile konuştuğunu belirterek "O da sayın milletvekilleriyle ilgili hassasiyet içersinde" dedi.

OMBUDSMAN: İNCELEYEBİLİRİZ
Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, "Taksim Gezi Parkı ile ilgili olaylar adliyeye intikal etmemişse, orada yapılan bir idari eylem ve işlem, bizim yetki alanımız içinde kalabilir" dedi. Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki "Yaralananların sayısına dair kaygılarımız var"dedi. AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Füle sözcüsü Peter Stano ise insanların toplantı ve gösteri özgürlüğünün garanti altına alınması gerektiğini dile getirdi.

MAHKEME YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ
İstanbul 6. İdare Mahkemesi, Taksim Gezi Parkı'nda Topçu Kışlası ve AVM yapılmasına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi. Karar şöyle: "Davanın durumu ve uyuşmazlığın niteliği gözetilmek suretiyle davalı idarenin 1. savunması alınıncaya veya bilgi ve belgeler gönderilip, yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne, 31/05/2013 tarihinde oy çokluğuyla karar verilmiştir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Doğa sevgisi bahane'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN