İspanya'da 'başına' Türk işi kaza geldi

İspanya'da başına beton parçası düşen Prof. Abdurrahman Tanrıöğen için diplomasi köprüsü kuruldu. Ambulans uçakla Denizli'ye getirilen Prof. Tanrıöğen bugün ameliyat edilecek

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Görev için İspanya'ya giden Pamukkale Üniversitesi'nde görevli Prof. Dr. Abdurrahman Tanrıöğen'in başına bir apartmanın çatı katından beton blok düştü. İspanyol doktorlar beyin kanaması nedeniyle kollarını ve ayaklarını hareket ettiremeyen profesörü ameliyata almak istedi. Kazayı Ankara'ya giderken öğrenen Rektör Hüseyin Bağcı da "sağlık diplomasisi" kurarak, hocasını ispanya'dan ambulans uçakla Denizli'ye getirdi. Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Tanrıöğen, Erasmus Programı ile ilgili olarak gittiği İspanya'da Türk usulü bir kaza geçirdi. İspanya'nın dördüncü büyük şehri olan Sevilla'ya bir saatlik mesafede bulunan Huelva kentinde 30 Mayıs'ta meydana gelen olayda, yolda yürüyen Prof. Tanrıöğren'in başına 4 katlı bir binanın çatısından beton blok düştü. Kanlar içinde yere yığılan Prof. Tanrıöğen, yanında bulunan Enstitü Sekreteri Tamer Ceylan'ın çağırdığı ambulansla hastaneye kaldırıldı. Olayı, Tacikistan Büyükelçisi ile randevusu için Ankara'ya giderken öğrenen Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağcı, hemen İspanya'daki doktorlarla temasa geçerek hocasının durumu ve tedavinin gidişatı ile ilgili bilgi aldı. Ardından, kendi üniversitesinin beyin cerrahı Doçent Dr. Feridun Acar'ı aradı. O sırada Japonya'da bulunan Feridun Acar ile Tanrıöğen'in İspanyol doktorunu görüştürdü. İspanyol doktor, Tanrıöğen'i hemen ameliyata almak istediğini söyledi. Ancak rektör ve Doç. Dr. Acar arasındaki "sağlık diplomasisinin" sonunda yaralının Denizli'ye getirilmesi kararı çıktı.

REKTÖR DE KAZA ATLATTI

Hocasını bir an önce getirebilmek için Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu ile Türk Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı ile irtibat kuran Rektör Bağcı, Denizli'ye dönmek için yola çıktı. Ancak Afyonkarahisar-Denizli arasında, önünde giden bir kamyondan makam aracının önüne bir el arabası düştü. Şoför direksiyonu kırarak bir faciayı önlerken, sadece araçta maddi hasar oluştu. Denizli'ye dönen Rektör, tüm sorumluluğu üzerine alarak yaralı öğretim üyesinin Denizli'ye getirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı'nın istediği taahhüt ve protokollerin hepsini imzaladı. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'na ait ambulans uçak İspanya'ya hareket etti. "Hava sahası ve hava koridoru izni" çıkan ambulans uçak, Prof. Tanrıöğen'i alarak dün akşam saatlerinde Denizli'ye döndü. Prof. Tanrıöğen Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesin'ne götürülürken, ameliyatı yapacak olan beyin cerrahı Doçent Dr. Feridun Acar da Japonya'dan apar topar Denizli'ye dönerek hazırlıklara başladı.

MASRAFLARI ÜNİVERSİTE ÖDEDİ

Hocasıyla telefonla görüştüğünü ve durumunun iyi olduğunu söyleyen Rektör Bağcı, "Ameliyat hazırlıkları yapılıyor. Hocamız kendi üniversitesinde ameliyata alınacak" dedi. Prof. Tanrıöğer'in bugün ameliyat edilmesi bekleniyor. Huelva'daki hastanenin masrafları da rektörlük tarafından ödendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'da 'başına' Türk işi kaza geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN