'Başbakan özür dilemeli'

Giriş Tarihi: 3.6.2013
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayları değerlendirirken, toplumun özgürlük ve demokrasi konusunda ciddi bir tepki verdiğini söyledi. Olayların ulusulararası boyuta taştığını savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Bu olay, AKP iktidarının ülkeye getirdiği baskının sonucudur. Baskıya ortak bir tepki göstermiştir halk. Bunu Başbakan'ın çok iyi anlaması gerekir. 'Ben oraya 1 milyon kişiyi toplayabilirim' diyorsa bu da başka bölücülüktür" dedi.

'FIRSATÇILIK YAPM ADIK'
BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in "CHP fırsatçılık yapıyor" açıklamasının sorulması üzerine ise Kılıçdaroğlu "Biz hiçbir zaman fırsatçılık yapmadık. Oraya sivil bir yurttaş olarak gittim. Eylem yapanlara destek vermek için gittim. Orada yapılan eylem, CHP'nin eylemi değildir" karşılığını verdi. Demokrasilerde en büyük gücün halk olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Sayın Başbakanın çıkıp televizyonlarda halktan özür dilemesi gerekiyor" diye konuştu. Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylar sırasında bazı göstericilerin basın mensuplarına yönelik saldırılarının hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, kendisinin de zaman zaman medyayı eleştirdiğini ama hiçbir zaman medya çalışanlarını eleştirmediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, medya çalışanlarının en zor koşullarda görev yaptığını kaydederek, "Medyanın mutfağında olaylar şu veya bu şekilde yorumlanabilir buna demokrasi içinde saygı göstermemiz gerekiyor ama halkın özgürlük tepkisini medya yeteri kadar kamuoyuna sundu mu? Hayır. Bu bağlamda eleştirilir ama bunun sorumlusu medya çalışanlarında değil medyanın patronlarındadır. Medya patronlarıyla medya çalışanlarını ayırmamız gerekiyor. Medya çalışanları da özgürlük istiyorlar" şeklinde konuştu.

'PORTAKAL GAZI' SORUSU
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yanıtlaması için TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde niye kadar biber gazı kullanıldığını sorarken, "Eylemlerde kullanılan biber gazının felce yol açan portakal gazı olduğu ve her zaman kullanılan biber gazından farklı olduğu iddiaları doğru mudur?" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başbakan özür dilemeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN