Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Reform paketi için ilk adım

Demirtaş, çekilmenin sorunsuz devam ettiğini ve bu hafta Adalet Bakanlığı'ndan İmralı izni çıkacağını belirterek "Sıra artık reform paketinde" dedi

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Çözüm süreci ile birlikte PKK çekilmeyi sürdürürken, AK Parti ve BDP reform paketi için bir araya gelecek. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çekilmenin sorunsuz şekilde devam ettiğini belirterek, çözüm sürecinde ikinci aşamaya geçildiğini söyledi. Demirtaş, "Sıra artık reform paketinde. AK Parti ve BDP heyeti bir araya gelmeli" dedi. Demirtaş, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le görüştüğünü belirterek, İmralı'ya bu hafta gidilebileceğini bildirdi. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de paket hazırlıklarına yönelik açıklamalarını anımsatarak, "Önümüzdeki günlerde AK Parti ile resmi temasların olması gerekiyor. AK Parti-BDP heyetlerinin bir araya gelerek yapılması gereken reform tartışmasını yürütmesi gerekiyor" dedi. Demirtaş, SABAH'a yaptığı açıklamada şunları söyledi:
PAKETTEKİ ÖNCELİKLER: Pakette, ifade özgürlüğü, gösteri hakkı, seçim barajı, Terörle Mücadele Kanunu, özel yetkili mahkemeler, tutuklu siyasetçilerin durumu başta olmak üzere temel konularda çözüm bulanmalı. Bu talepler sadece Kürtlerin talebi değil.
İMRALI BU HAFTA: Adalet Bakanı ile İmralı'ya gidecek heyet konusunu görüştük. Kendileri de bu hafta içi ziyaretin olabileceğini söyledi. İsimler konusunda bir sorun yok.
BARZANİ-KARAYILAN GÖRÜŞMESİ: Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani ile Murat Karayılan'ın görüşmesi, olması gereken bir diyalog. Örgüt silahsız yöntemle siyasi mücadele kararı almış. Diplomatik temasta bulunması normal görünüyor.
PYD DE DAVET EDİLMELİ: Dışişleri Bakanlığı, PYD ile resmi temas kurmalı. Suriye'deki Kürt Konseyi'ni davet edebilirler. Biz de bu konuda yardımcı olabileceğimizi söyledik. Sayın Davudoğlu, PYD eşbaşkanlarını Ankara'ya davet edebilir. Kürtler Türkiye'nin düşmanı değil.
BAHÇELİ'YE ARMUT BENZETMESİ: Diyalog sürecine geçtik, bunların paçası tutuştu. Çünkü ellerinde başka sermaye yok. MHP, Kürtler ve PKK olmazsa ne konuşacak. Kürt sorunu çözülürse armut gibi ortada kalacaklar.
KÜRT KARŞITI EYLEM: Taksim Gezi Parkı eylemlerini Kürt karşıtı eyleme dönüştürmeye çalışanlar var. Sizler, sokakta, meydanda, alanda olanlar birçoğunuz hayatında ilk defa polisin copunu, gazını alıyorsunuz. İşte 30 yıldır bir halk her gün bunları yaşıyor. Şimdi artık Kürdü anlama zamanıdır.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Reform paketi için ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN