Taksim'de hava sakin

Taksim Gezi Parkı'nda, polisin çekilmesiyle başlayan sakin hava dün de sürdü. Ankara'da ise tekrar toplanan eylemcilere polis müdahale etti. İzmir'de de AK Parti Karşıyaka ilçe binasına molotof atıldı

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Türkiye'de birçok ile sıçrayan eylemlerin merkeizi olan Taksim Gezi Parkı'nda iki gündür sakinlik hakim. Polisin çekildiği Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nda ise çadırlarını, kantin ve sağlık birimleri oluşturan eylemciler bekleyişlerini sürdürüyor. Taksim'e çıkan yollardaki barikatların çevresinde ise eylemci gruplar bekliyor. İstiklal Caddesi'nde ise işyerleri zarar gören esnaf yaralarının sarmaya çalışıyor. Esnaf kapı ve camlarına sprey ve boyalarla yazılan sloganları siliyor. Kimi vatandaşlar ise meydanda devrilmiş ottomobillerin yada otobüslerin önünde ve Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafları çektiriyor.Taksim ve çevresindeki yollar savaş alanını andırıyor. Yakılan, ters çevrilen araçlar ve otobüsler olduğu gibi duruyor. Eylemciler dünde meydandaki çöpleri poşetlere toplayarak çevre temizliği yaptı

YOLLAR TEMİZLENİYOR

Sabah saatleri itibariyle ise Dolmabahçe çevresindeki yollarda kurulan barikatları belediye çalışanları kepçelerle kaldırmak için çalıştı. Dolmabahçe-Bomonti Tüneli kapatılırken, bölgede trafik adeta durma noktasına geldi. Saatlerce trafikte kalan sürücüler olayı korna çalarak protesto etti.

SORUŞTURMA AÇILDI
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise olaylarla ilgili soruşturma başlattı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aslan'a verilen soruşturma dosyası kapsamında MOBESE kayıtları incelemeye alındı. Emniyet birimleri MOBESE kameraları didik didik incelerken olayları kim ya da kimlerin provoke ettiğini belirlemeye çalışıyor. Hafta sonunda 80 kişi ifade verdi. İstanbul'da gözaltına alınanların tamamı serbest bırakıldı. Büyükşehir Belediyesi 49 otobüs, 1 kamyonet, 30 durak ve 5 iş makinesinin hasar gördüğünü bildirdi.

BULDOZERLİ EYLEM
Önceki gece Dolmabahçe'de toplanan protestocular Beşiktaş'a ilerlemek istedi. Ancak Başbakanlık Çalışma Ofisi önündeki çevik kuvvet gruba müdahale etti. İnönü Stadı yıkım çalışmaları için getirilen bir kepçeyi alan eylemciler aracı çalıştırarak Beşiktaş'a doğru hareket etti. Polis iş makinesiyle gelen eylemcilere biber gazı atarak müdahale etti. POMA (Polis Olaylarına Müdahale Aracı) dedikleri kepçenin arkasına saklanarak ilerleyen eylemciler cadde üzerine bıraktıkları iş makinesini ateşe vererek kaçtı. Polisin gazlı müdahalesinden etkilenen eylemciler, Dolmabahçe'deki Bezmi Âlem Valide Sultan Camisi'ne sığındı. Camiyi hastane gibi kullanan eylemciler getirdikleri sağlık malzemeleriyle yaralananlara müdahale etti. Barbaros Bulvarı ve Akaretler'de toplanan gruplara da biber gazı ile müdahale etti. Dolmabahçe'deki olaylar sabah saatlerine kadar sürdü. Dün de Taksim'den Başbakanlık ofisine gitmek için İnönü Stadı'na kadar yürüyen yüzlerce kişi polise taş ve sopa attı. Tazyikli su ve biber gazıyla müdahalede bulundu. Grubun dağılmasının ardından protestocuların kurduğu bariyerler temizlenmeye başlandı.

YOL KAPATIRKEN CANINDAN OLDU
Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'nde yol kapatma eylemi yapan iki göstericiye olay yerinden kaçmak isteyen bir otomobil çarptı. Göztepe SSK Hastanesi'ne kaldırılan 22 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş hayatını kaybederken, Seyit Kartal'ın durumunun ise ağır olduğu öğrenildi.

Barış SÖZAL- Mustafa KAYA - Mesut ALTUN- Ali BALCI - Nazif KARAMAN - Emin ÖZMEN - Murat ŞENGÜL - İlhami YILDIRIM /
SABAHBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim'de hava sakin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN