Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP'den suç duyurusu

BDP, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında suç duyurusunda bulundu.

Giriş Tarihi: 5.6.2013 15:33 Güncelleme Tarihi: 5.6.2013 15:34
BDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın hakkında İstanbul Gezi Parkı'nda başlayan barışçıl protesto eylemlerine yapılan hukuka aykırı müdahaleler nedeniyle suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi. Herkesin önceden izin almaksızın silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleyebileceğine ilişkin Anayasa ve 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu hükümleri bulunduğunun anımsatıldığı açıklamada, Çapkın ile Mutlu'nun halka karşı orantısız fiziki müdahalede bulunduğu ve kasten yaralama, işkence, eziyet, tehdit, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, kişilerin huzur ve sükununu bozma, haberleşmenin engellenmesi ve mala zarar verme suçları işlediği gerekçesiyle cezalandırılmasının istendiği ifade edildi.

SİVİL POLİSLER SOKAĞA ÇIKARILDI

Barışçıl bir şekilde toplanarak protesto haklarını kullanan göstericilere hedef gösterilerek ateş açıldığının savunulduğu açıklamada, "Brçok gösterici polisin açtığı ateş sonucu bilhassa gözünden ve yüzünden olmak üzere çeşitli şekillerde yaralanmışlardır. Söz konusu olaylar neticesinde Milletvekilimiz Sırrı Süreyya Önder de hedef gözetilerek bacağından ve omzundan vurulmuş ve hastaneye kaldırılmıştır" denildi.

Polisin göstericilere orantısız fiziksel güç uygulayarak yetki sınırlarını aştığının ifade edildiği açıklamada, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere olmak üzere birçok ilde sivil polislerin halka müdahalede bulunması için sokağa çıkarıldığı kaydedildi. Ellerindeki çivili sopalarla sıradan göstericileri hedef alan bu kişilerin polis olduğunun bizzat yetkililer tarafından açıklandığı bilgisine dikkat çekilen açıklamada, "Polis gerekmediği halde aşırı ve yoğun gaz bombası kullanımı nedeniyle binlerce insanın hastanelik olmasına neden olmuştur. Bu aşırı kullanım öyle boyutlara varmıştır ki, İstanbul'daki gaz bombası ve diğer araçların tükenmesi üzerine diğer illerden takviye yapılmıştır. Nitekim Hükümet bu sorumluluğu kabul etmiş ve özür dilemiştir. Barışçıl gösterilerin önlenmesi amacıyla halkın internet erişimi engellenmiş, bilgi ve haberleşme hakkına müdahale edilmiştir" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP'den suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN