Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi'yi dinle

Dünyanın dört bir yanında toplanan Türkler, Gezi Parkı eylemlerine destek verdi. Polisin gösteri yapanlara karşı orantısız güç kullanması eleştirildi ve "Avrupa İstanbul'u dinle" pankartı taşındı

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Dünyanın dört bir yanından Gezi Parkı'na destek geliyor. Almanya'nın başkenti Berlin'deki Türk Büyükelçiliği önünde toplanan yüzlerce kişi, "Taksim, Berlin Seninle", "Hükümet istifa" gibi Türkçe sloganların yazıldığı pankartlar taşıdılar. Olaysız sona eren gösteriler, Alman basını tarafından da ilgiyle takip edildi. Almanya'nın birçok kentinde benzer protesto ve destek gösterileri yapılırken, meydanları genellikle Türkler ve Türk asıllılar doldurdu. Stuttgart'ta tren istasyonu inşaatına karşı çıkan ve bu amaçla aylardır belediye binası önünde toplanan çevreciler, Gezi Parkı göstericilerine destek verdi. Stuttgart 21 Projesi karşıtları, yaptıkları mitingde, İstanbul halkının yanında olduklarını dile getirdi. Çevreciler, Mitinge Alman çevreciler, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu, bölgedeki Alevi dernekleri ve sol örgütler de katıldı.

Çevrecilerden destek
Fransa'nın Strasbourg kentinde yaşayan yaklaşık 350 Türk, İstanbul'daki protestolara destek verdi. Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan kalabalık, İngilizce ve Fransızca "Gezi Parkı direnişçileri sizinleyiz", "Avrupa İstanbul'u dinle", "Her yer Taksim her yer direniş" yazılı pankartlar taşıdı. Yunanistan'ın başkenti Atina'daki Türk Büyükelçiliği önünde toplanan ve aralarında Yunanların da yer aldığı protestocular dayanışma mesajları içeren pankartlar taşıdılar. Selanik'teki Türkiye Konsolosluğu önünde de destek eylemi yapıldı. ABD'nin New York kenti de renkli gösterilere sahne oldu. Türk bayrağı taşıyan çok sayıda gösterici, Türkiye Konsolosluğu önünde toplanarak, Taksim'e selam ve destek mesajları gönderdi. Buradaki gösterilerin en ilginç yanı, geçen yıl bütün dünyayı sarsan Occupy Wall Street / Wall Street'i İşgal Et adlı muhalif hareketin üyelerinin de protestoya destek vermesi oldu.

Dünya basını: Tepkiler mutlaka dikkate alınacaktır
Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'ndaki olaylar, dünya basınının da gündeminde yer almaya devam ediyor. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times'ın başyazısında, Başbakan Erdoğan'a yönelik eleştirilere yer verildi. Bir parkı savunmak amacıyla az sayıda insanın başlattığı eylemin birkaç saat içinde kenti alt üst etmesini Türkiye konusunda çok şey anlattığının savunulduğu yazıda, "Erdoğan'ın artan otoriter davranışı olmasaydı, bu eylemler ulusal boyuta ulaşmazdı" denildi. Merkezi Almanya'nın başkenti Berlin'de bulunan düşünce kuruluşu Bilim ve Politika Vakfı'nın Türkiye uzmanı Günter Seufert, yaşanan olayları son aylarda biriken öfke ve hayal kırıklığı gibi birçok şeyin patlaması olarak yorumladı. Protestoları Arap Baharı ile kıyaslamanın yanlış olacağını da savunan Seufert, "Cumhuriyet tarihinde İstanbul'da şimdiye kadar bu çapta bir protesto görülmedi. Hükümet bunu kesinlikle dikkate alacaktır" dedi. BBC editörlerinden Paul Mason, Taksim olaylarını bir kültür çatışması olarak yorumlayarak, polisin biber gazı kullanarak yaptığı müdahalenin durumu daha da zorlaştırdığına vurgu yaptı. İsrail'de yayımlanan Jerusalem Post gazetesine değerlendirmelerde bulunan Ortadoğu uzmanı Efraim Aviv, Başbakan Erdoğan'ın Hüsnü Mübarek'le kıyaslanmasının söz konusu bile olamayacağını kaydetti. Aviv, "Erdoğan Mübarek değil. Türkiye bir demokrasidir. Belki mükemmel bir demokrasi değil, ama kesinlikle Arap ülkelerinden çok farklı bir düzeyde" ifadelerini kullandı. Ortadoğu'dan haberler veren Al Monitor adlı haber sitesine bir yorum yazan Ortadoğu uzmanı Koert Debeuf da, Taksim'i Tahrir ı ile kıyaslamanın mümkün olmadığını belirtti.

Mehmet KILINÇ / İkbal ÖZAKINC I / Nicolas FROEHNER / DIŞ HABERLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'yi dinle
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN