Taksim 'Gezi'sinde 8'inci gün nöbeti

Taksim Gezi Parkı'nda, çevik kuvvetin çekilmesinin ardından başlayan sakinlik şenlik havasında sürüyor. Parkta 24 saat nöbet tutan eylemcilere KESK üyeleri yürüyüş yaparak destek verdi

Gezi Parkı'nda başlayan olaylar 8'inci gününe girerken Taksim Meydanı'nda göstericilerin eylemi devam ediyor. Önceki akşam mesai çıkışı binlerce kişi Taksim'e akın etti. Sakin hava gece boyunca sürdü. Parkta geceleyen göstericiler güne simit, peynir, börek, süt, bisküvi ile kahvaltı yaptıktan sonra çevreyi temizledi. Bazı göstericiler, gazetecilere kimlik kontrolü yaptı. Eylemcilere iki günlük grev kararı alan KESK ve ona bağlı sendikalar da yürüyüşle destek verdi. Galatasaray'da toplanan eylemciler İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe geçti. "Hükümet istifa", "Her yer Taksim her yer direniş" sloganları atan grup Gezi Parkı'nda bir açıklama yaptı. Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı içinde toplanan avukatlar ve memurlar da alkışlı eylemle destek verdi. Akil İnsanlar Akdeniz Heyeti üyesi Kadir İnanır da "Demokratik hak talebiyle hareket eden kitlelere yönelik alınacak tavır asla zor kullanmak olmamalıdır" dedi.

SU BİDONU KULLANDILAR

Taksim'deki sakinliğin aksine Gümuşsuyu ve Dolmabahçede ise polisle göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Dolmabahçe'ye yürüyen 200 kişilik grup barikat kurup polise ses bombası, taş, havai fişek ve meşaleleler attı. Polis de gazla karşılık verdi. Göstericiler 19 litrelik su bidonlarını polislerin üzerine yuvarladı. Polisin attığı gazlar Taksim Meydanı'nı da etkiledi. Olaylarda bir polisin kolu kırılırken, bir polis de gazdan etkilendi. 50 göstericinin gözaltına alındığı olaylar sabah saatlerine kadar sürdü. İstanbul Valiliği sadece kamu hizmetlerinin yürütülmesini engelleyen gruplara müdahale edildiğini açıkladı. Şu ana kadar gözaltına alınan 261 kişi serbest kaldı. İstanbul polisi birimlerine yazı göndererek, bazı eylemcilerin polis malzemesi satan yerleri yağmaladığını belirterek, olası provokasyonlara karşı uyarında bulundu. Merter'de önceki gece tartştığı bir gösterici tarafından boğazından bıçaklanan AK Parti Güngören İlçe Başkanı Abdullah Başçı'nın ise hayati tehlikeyi atlattığı öğrenildi.

10'U AĞIR 69 YARALI VAR
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise "Yurt genelinde 10'u yoğun bakımda, 69 yaralımız tedavi görüyor. İstanbul'da 17, Ankara'da 10 civarında ambulansımız tahrip edildi. Ben sürecin soğukkanlılıkla atlatılacağına inanıyorum" dedi.

77 İLDE 603 EYLEM
İçişleri Bakanı Muammer Güler, eylemlerle ilgili şu bilançoyu verdi: "Polisin orantısız güç kullanmasına ilişkin iddiaların araştırılması için 4 müfettiş görevlendirildi. 77 ilde değişik şekillerde 603'e yakın eylem gerçekleştirildi. 280 işyeri, 6 kamu binası, 103 polis otosu, 207 özel araç, bir konut, bir polis merkezi ve 11 AK Parti hizmet binasına zarar verildi."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim 'Gezi'sinde 8'inci gün nöbeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN