Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Giriş Tarihi: 6.6.2013 15:20 Güncelleme Tarihi: 6.6.2013 16:22
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Tunus Başbakanı ile düzenlediği ortak basın toplantısında Gezi olaylarına değindi. Çevre duyarlılığı olan vatandaşları bu işin dışında tuttuğunu belirten Başbakan Erdoğan, ABD Büyükelçiliği'ne saldıranlarla Taksim'de kırıp dökenlerin aynı olduğunu söyledi. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

TAKSİM'DEKİ PROTESTOLAR

Daha öncede ifade ettim bu olaylara karışmış olan çevre duyarlılığı olan vatandaşları bunun dışında tutuyorum. Bildiğiniz gibi ABD Büyükelçiliği'ne saldıranlar oldu. Bunlar onlardandır. Masum insanların ve kamu mallarının zarar görmesine neden oluyorlar. Otobüs ve caddelere zarar veriyorlar.

Taksim projemiz tarihi çevreyi ve kültürü bir arada toplayan bir projedir. Ve bu proje İstanbul'a çok güzel bir ortam oluşturacaktır.

Orada büyük bir opera yapacağız. Daha güçlü bir merkez olacak. Daha güzel bir hale getirmek için vatandaşlarımızın orada, ağaçların dikilmiş olduğu ortamda gezinme ve eğlenme imkanı bulacaktır.

Biz yıktığımı yerden daha güzel binalar yapacağız.

AK Parti'nin icraatlarına engel çıkarmaya çalıyorlar. Bu konuda gerekenleri yapıyoruz

Dünyanın en gelişmiş ülkeleri de dahil biber gazı kullanmayan ülke yoktur. Aşırı gaz kullanımı için üzüntümüzü belirttik.

Hiçbir hak hukuk dışı yollarla aranmaz. Bütün kaldırım taşlarını sökmekte ve zarar vermekteler.

Azınlığın çoğunluğa tahakümünü kabul edemeyiz. Şu anda yapılanlar çoğunluğun hakkını korumak için.

Yardımcım gerekli açıklamaları yaptı üzüntümüzü dile getirdik.

Tunus halkının demokrasi barış ve refah yolunda kayda değer mesafeler kat etmekte olduğunu yerinde müşade etmenin memnuniyetindeyiz.
Bu ziyaret ile ikili ilişkilerimizi geliştirme fırsatı bulduk.

TUNUS'A YATIRIM

Ortak kültürel mirasımıza da sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. Türk ve Tunus halkı arasında ortak bir kültür olduğunu söylüyoruz. Türkiye güçlü adımlarını Tunus'un yanında hissettirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımız da Tunus'u ziyaret etmiştir. Bu ikili ilişkilerimize verdiğimiz önemi göstermektedir. Türkiye, Tunus'un ileriye adım atmasında yanında olacaktır.

Türkiye'den 50 firma Tunus'ta faaliyettedir. Bu firmaların büyük yatırımları bulunmaktadır. Bu ziyaretimizde değişik sektörden 215 iş adamı ile birlikte geldik. Karşılıklı yatırımlar her iki ülkeye büyük imkanlar sağlayacaktır. Bütün iş adamlarını Tunus'a yatırıma davet ediyorum.
Ekonomik alanda Tunus'u artarak desteklemeye devam edeceğiz. Diğer alanlarda da yatırımlarımız ve desteğimiz devem edecek.
Demokrasi ve ekonomi beraber giden konulardır. Bunların dengeli bir şekilde ilerlemesi lazım.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN