Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi'de kandil hassasiyeti

Taksim Gezi Parkı'nda dün Miraç Kandili hassasiyeti vardı. Alkol tüketmeme, slogan atmama kararı alındı. Kandil simidi, süt, meyve suyu ve reçel bulunan kumanyalar dağıtıldı.

Taksim Gezi Parkı'ndaki dün gece de sakin bir havada geçti. Sabah saatlerinde yağan yağmurdan eylemciler çadırlarda ve naylonların altına sığınarak korundu. Eylemciler ateşin önünde sabah da ısınmaya çalıştı. Parkta imece usulü temizlik yapıldı. Spor kıyafetleriyle gelen eylemciler ise Amerikalı yoga hocası Chris Chavez'in komutları eşliğinde yoga yaptı. Göstericiler kullanılamaz hale gelen NTV aracını almaya gelenlere de tepki gösterdi.

KANDİL KUMANYASI

Miraç Kandili nedeniyle eylemciler gece alkol tüketmeme kararı aldı. Göstericiler gezi parkında kurdukları stantta içlerinde kandil simidi, süt meyve suyu ve reçel bulunan kumanyalar dağıttı. Simit dağıtan bir eylemci, "Burada her din ve ırktan insanlar var. Böyle bir ortamda bulunmakta dolayı mutluluk duyuyorum" dedi. İstanbul Adalet Sarayı içinde bir grup avukat, dünde Gezi Parkı eylemi yaptı.

ÖNCE SOHBET SONRA ÇATIŞMA
Taksim'de sakinlik varken önceki gece Dolmabahçe tarafında ise yine olaylar vardı. Göstericeler zaman zaman polislerin yanına gidip sohbet etti, hatıra fotoğrafı çektirdi. Ancak kalabalığın sayısı iyice arttı. Polisin dağılın uyarıları etkili olmadı. Çıktıkları setin üzerini tribüne çeviren göstericiler, İstiklal Marşı'nı ve 10. Yıl Marşı'nı okuyup sloganlar attı. Bir eylemcinin polisin üzerine yürümesiyle önce TOMA'larla ardından gaz bombalarıyla müdahale edildi. Göstericiler Gümüşsuyu'na kaçtı. Bazı göstericiler polise havai fişek attı. Tekrar toplanan gruba polis müdahale etti. Yaklaşık 100 kişi gözaltına alındı. Bu arada adliyeye sevk edilen 76 kişi serbest bırakıldı.

ÇARŞI KANDİL SİMİDİ DAĞITTI
Beşiktaş taraftar grubu Çarşı, Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde kandil simidi dagıttı. Gezi Park'ında bulunan bir grup ise akşam dua edip, namaz kıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi'de kandil hassasiyeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN