Yine başörtülü avukat krizi

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Avukat Zübeyde Kamalak Ankara 2. Aile Mahkemesi'ndeki başörtüsü krizinden sonra Ankara 11. Aile Mahkemesi'nde de benzer bir sorunla karşılaştı. Duruşma, Kamalak başörtülü olduğu gerekçesiyle ertelendi ve tarafa başka bir avukat bulması için iki hafta süre verildi.

YA BAŞINI AÇ YA DA GİT

Danıştay'ın kararına rağmen 11. Aile Mahkemesi Başkanı Hakim Mustafa Kocadağ, duruşma tutanağına avukatların davanın görüldüğü mahkemenin ve hâkimlerin tabi olduğu kurallara uymak zorunda olduğunu yazdırdı. Duruşmayı erteleyen Hâkim Kocadağ, Kamalak'a dönerek "Ya başörtüsünü çıkar duruşmaya öyle katıl ya da müvekkilin kendine başı açık avukat tutsun" dedi. Zübeyde Kamalak, adliye önünde konuyla ilgili açıklama yapmak isteyince Taksim Gezi Parkı ve sonrasındaki olaylarda polis müdahalesini protesto eden Ankara Barosu'ndan bazı avukatlar Kamalak'a tepki gösterdi. Kamalak'a "sen başörtünü çıkar öyle gel" diye bağıran bazı siviller Kamalak'ın üzerine yürüyerek konuşmasına izin vermedi. Polisin araya girmesiyle olay yatışırken Kamalak, "Anlamadan dinlemeden bağırdılar. O özgürlükse bu özgürlük değil mi? Hayvanların, ağaçların hakkı var başörtülü insanın hakkı yok mu?" diyerek tepki gösterdi. AK Parti'ye olan tepkilerin kendisine yöneltildiğini kaydeden Kamalak, "Şiddete hayır demek için toplanıyorlar ama başkasına şiddet uyguluyorlar. Kolumdan tutup çektiler, açıklamayı engellemeye çalıştılar" diye konuştu.

ANKARA BAROSU'NDAN 'GEZİ' TEPKİSİ
Ankara Barosu Üyeleri, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili polis ve yetkililerin tutumunu adliye önünde protesto etti. Avukatlar, polis tarafından gösterilerde kullanılan biber gazı kapsülleriyle yere "Adalet İstiyoruz" yazdı. Avukatlar polis şiddetinden kendilerininde etkilendiğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yine başörtülü avukat krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN