Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BDP heyeti 6. kez İmralı'da

BDP Eşbaşkanı Demirtaş ve vekil Pervin Buldan Öcalan'la görüşmek üzere dün İmralı'ya gitti. Adalet Bakanlığı, Önder ve Kışanak'a ise İmralı izni vermedi

Giriş Tarihi: 8.6.2013
PKK'nın sınır dışına çekilişi sürerken, BDP'nin 6'ncı heyeti dün İmralı'ya gitti. Heyette BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın yer aldı. Sürecin öne çıkan isimlerinden ve BDP'nin Adalet Bakanlığı'na sunduğu isimlerden İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Eşbaşkan Gültan Kışanak'a izin çıkmadı. İmralı'ya giden BDP'li Buldan ve Demirtaş'ın Öcalan'la sürecin ikinci aşaması olan anayasayı, 'vatandaşlık' tanımını ve 'anadilde eğitim' konusunu konuştukları öğrenildi. Cezaevindeki tutukluların durumu, Terörle Mücadele Kanunu, seçim barajı gibi konuların da gündeme geldiği görüşmede BDP'nin Öcalan'a 'Türkler, Kürtler, Ermeniler, Lazlar ve diğer etnik kimlikler de bu ülkenin vatandaşıdır' şeklindeki parti görüşünü ilettiği sanılıyor. Öcalan, daha önce İmralı'ya giden BDP heyetine vatandaşlık tanımı ile ilgili olarak 'nötr' bir ifade kullanılması yönünde istekte bulunmuştu. BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Pervin Buldan; en son 14 Nisan'da Öcalan ile görüşme gerçekleştirmişti. Bu görüşmenin ardından, KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan 25 Nisan'da Kandil'de geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenleyerek, 8 Mayıs'tan itibaren silahlı güçlerini Türkiye sınırlarından çekmeye başlayacaklarını belirtmişti.

ÖNDER'E GEZİ VETOSU MU?
Önder'in Gezi Parkı eylemleri sırasında üstlendiği rol nedeniyle İmralı'ya gönderilmediği iddia edildi. Gezi Parkı eyleminin ilk gününde iş makinalarının önüne geçerek, ağaç kesimlerini durduran Önder, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'la görüşmüştü. Önder, "Polis şiddetinin durdurulması ve sorumluların cezalandırılması, Gezi Parkı'nın park olarak varlığının koruması vb" talepleri Gül ve Arınç'a iletmişti. Aynı zamanda Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi olan Sırrı Süreyya Önder, Öcalan'la çok kritik dört görüşmede yer almıştı. Öte yandan dün annesi Melek Özer'i kaybeden Gültan Kışanak cenaze töreni için Elazığ'a gitti.

'MEYDANLARI AÇMAK BOYUN BORCU'
BDP Genel Başkanı Demirtaş, sorunsuz süren çekilme ile birlikte ikinci aşamaya geçildiğini belirterek, sıranın yeni reform paketine geldiğini söyledi. Gezi Parkı eylemine ilişkin ise şunları söyledi: "Yıllardır halkı arkasına alamamış Ergenekon tayfası, özellikle ırkçı milliyetçi tayfa bütün bu halk hareketlerinden beslenmeye çalışıyor. Bunu barış, Kürt karşıtı bir örgütlemeye nasıl çekebilirim diye uğraşanlar var. Silahlar susmuşsa, gençler ölmüyorsa meydanları açmak hükümetin boynunun borcudur. Silahların sustuğu bir ortamda insanların konuşmasını engellersen, mitingi yasaklar, oturma eylemine saldırırsan sen kendi elinle barış sürecini provoke etmiş olursun" diye konuştu.

"MÜDAHALE EDİLMESİN"
"Bugün aslında İmralı'ya gidip gitmemekte kararsızdık. Nedeni şudur: Hükümetin İmralı'ya gidecek heyete müdahale etmesini kabul etmiyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BDP heyeti 6. kez İmralı'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN