Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vatikan kızdırdı büyükelçi çağrıldı

Papa Fransuva'nın 'Ermeni soykırımı' açıklamaları üzerine Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi çağrılarak, "Bu ifadeler kabul edilemez" denildi

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Dışişleri Bakanlığı, Papa Fransuva'nın sözde Ermeni soykırımı konusunda Türkiye aleyhindeki açıklamaları üzerine önceki gün Vatikan'ın Ankara Büyükelçisi'ni Bakanlığa çağırdı. Büyükelçi'ye Papa'nın ifadelerinin kesinlikle kabul edilemez olduğu kaydedildi. Dışişleri Bakanlığı, Papa'nın 1915 olaylarına ilişkin ifadeleri hakkında dün bir açıklama yaptı. Açıklamada, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Fransuva'nın, 3 Haziran 2013 günü Vatikan'da kabul ettiği, Lübnan'da mukim Ermeni Katolik Kilisesi'nden bir heyetle görüşürken, 1915 olaylarıyla bağlantılı olarak, Ermenilerin tek yanlı görüşlerini yansıtan ifadelerde bulunduğunun anlaşıldığı belirtildi.

"ORTAK KOMİSYON KURULMALI"
Papa'nın, Buenos Aires Başpiskoposu olduğu dönemde de, Ermenilerin tarihi kendi açılarından yorumlayan görüşlerine destek veren ifadeler kullandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: "Osmanlı İmparatorluğu'nun son yılları tüm İmparatorluk halkı için trajik bir dönem olmuştur. Türkler, Ermeniler ve diğer milletler büyük acılar yaşamışlardır. Bu dönemin, tüm yönleriyle anlaşılması ve yaşanan çok sayıdaki can kaybının hatırasına gereken saygının gösterilmesi gerekmektedir. Türkiye, Türk ve Ermeni tarihçilerinin oluşturacağı ortak bir komisyon aracılığıyla, Türkiye, Ermenistan ve ilgili diğer ülke arşivlerinde 1915 olaylarının araştırılması ve bulguların uluslararası kamuoyuyla paylaşılmasını teklif etmiştir. Ancak, Ermeni tarafının tarihe bakışı, sadece Ermenilerin acısını ele almakta, yaşananları çeşitli şekillerde çarpıtmakta ve bunu Türklerin Ermenilere yaptığı 'soykırım' olarak takdim etmeye çalışmaktadır. 1915 olayları konusunda hukuki açıdan herhangi bir yetkili uluslararası mahkemenin konuya bakmışlığı söz konusu değilken ve ayrıca akademisyenler arasında farklı görüşler bulunduğu açıkken, üçüncü taraflardan yetki sahibi şahsiyetlerin tek yanlı yargılarda bulunarak tarihi siyasete alet etmemeleri gerekmektedir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vatikan kızdırdı büyükelçi çağrıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN