Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Oktay davasında yeterli kanıt yok'

Mahkeme "Behçet Oktay intihar etti" kararının gerekçesini açıkladı: Öldürüldüğüne ilişkin yeterli kanıt yok. Vücudundaki kırıkların ise sağlık ekiplerinin "canlandırması sırasında" meydana gelmiş olabilir

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Dairesi Başkanı Behçet Oktay'ı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Halil Kesici'ye verdiği beraat kararının gerekçesini açıkladı. Gerekçede "Oktay'ın öldürüldüğüne dair kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından, ölümün, intihar sonucu gerçekleştiği kanaatine varıldığı" belirtildi. Kararda, Behçet Oktay'ın, 25 Şubat 2009'da, gönül ilişkisi yaşadığı ifade edilen Nergis Kesici'nin ailesinin evinin önünde başından vurularak öldüğü, bunun üzerine, olay sırasında Oktay'ın yanında bulunan Kesici'nin kardeşi Halil Kesici hakkında "adam öldürmek" ve "6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun'a muhalefet" suçlarından dava açıldığı hatırlatıldı. Olayın ardından yapılan soruşturma kapsamında, Adli Tıp'tan alınan raporda, Oktay'ın kanında "alkol ve uyuşturucu" tespit edildiği belirtilen kararda, maktülün vücudundaki kırıkların ise sağlık ekiplerince yapılan canlandırmada meydana gelmiş olabileceğinin rapor edildiği kaydedildi.

İKİ ELİNİ DE KULLANABİLİR

Mahkeme, gerekçeli kararında, Oktay ailesinin, "Behçet Oktay'ın öldürüldüğü" iddialarına da yanıt verdi. Mahkeme ailenin "solak olan Behçet Oktay, intihar ederken neden sağ elini kullansın" sorusu, "özel harekat polisleri iki eliyle de atış yapabilmektedir" diye cevaplandırıldı. Mahkeme, maktülün üzerinden kasasının anahtarının alınmasına ilişkin, "devletin güvenliğiyle ilgili bu kadar önemli bir yerde görev yapan kişinin, kasasındaki belgelerin mirasçılarına verilemeyeceği ve gösterilemeyeceği" açıklamasında bulundu. Gerekçeli kararda, mahkemeye mektup göndererek, Oktay'ı, Halil Kesici ile öldürdüğünü iddia eden, başka bir suçtan hükümlü Nurhan Önder'in ise "suç üstlenme ve adli makamları yanıltma" suçundan 6 ay hapse çarptırıldığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Oktay davasında yeterli kanıt yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN