Reyhanlı saldırısının 'halkası' yakalandı

Reyhanlı'da 52 kişinin yaşamını yitirdiği iki bombalı saldırının bir numaralı zanlısı olarak aranan Nasır Eskiocak Yayladağı'nda yakalandı

Giriş Tarihi: 12.6.2013
Hatay Reyhanlı'da 52 kişinin yaşamını yitirdiği patlamanın bir numaralı şüphelisi Nasır Eskiocak Yayladağı'nda yakalandı. Eskiocak'ın metropollerde eylem hazırlığında olduğu ortaya çıktı. Zanlının ikinci bir Reyhanlı için hazırlık içinde olduğu ve bunun için Türkiye'ye giriş yaptığı saptandı. Reyhanlı patlamasında firari şahıslar arasında yer alan, bombalı araçları kullanan şahıslarla irtibat kurduğu, lojistik destek sağladığı, Suriye istihbarat servisiyle irtibat kurduğu ve tüm çalışmaları organize ettiği belirtilen Nasır Eskiocak, polis operasyonuyla yakalandı. Eskiocak, Suriye İstihbarat Örgütü El Muhaberat'la Hatay'daki illegal yapılar arasındaki en güçlü bağ olması nedeniyle Emniyet tarafından "halka" olarak adlandırıldı. Emniyet, Nasır Eskiocak'ın Reyhanlı eylemini organize edip, patlamadan 1 saat önce Suriye'ye kaçtığını belirledi. Eskiocak'ın geçtiğimiz hafta Türkiye'ye giriş yaptığı bilgisi ulaşıldı. Hatay Emniyet'i 9 ayrı nokta tespit etti ve beklemeye başladı. Bunlardan biri olan Yayladağı'ndaki Görentaş Köyü'ndeki noktada yakalandığı öğrenildi.

İKİ EKİP ÇALIŞTI
Operasyonu Suriye uzmanı ve analizci iki polis ekibi ortak çalışmayla yaptı. Eskiocak'ın ülkeye girişinin ardından kalabileceği yerler, giriş noktasından gidebileceği köyler ve güzergahlar saptandı. Sinyal bilgilerinin de kullanıldığı çalışma sonucunda 3'ü polis, 6'sı jandarma bölgesi olmak üzere 9 noktaya yoğunlaşıldı. Nasır Eskiocak, bu noktalardan Görentaş Köyü'nde yakalandı. Eskiocak'ın ikinci bir Reyhanlı için hazırlık içinde olduğu, eylem için eleman araç yer temini yapmayı planladığı ifade edildi. Hatay'da kısa süre önce yakalanan 400 kilo patlayıcıda Nasır Eskiocak'ın parmağının olduğu ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Reyhanlı saldırısının 'halkası' yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN