Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Aileler çocuklarını meydandan çeksin'

Giriş Tarihi: 14.6.2013

Gezi heyetine Beyoğlu'nda ya da tüm İstanbul'da plebisit yapmayı önerdiğini söyleyen Erdoğan, eylemcilere ve ailelere "Sabrımızın sonundayız. Gezi'yi boşaltın" çağrısı yaptı

Gezi Parkı olaylarında gelinen nokta için "Sabrımızın sonundayız" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, gençlere ve ailelere "Oradan çekilin ve bizi uç terör örgütleriyle karşı karşıya bırakın" çağrısı yaptı. Kapatılan belde belediye başkanları toplantısında konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:
Sessiz yığınlar ibretlik bir sükut içerisinde gelişmeleri takip ediyor. Haftasonu yapacağımız mitingler bir kitlenin karşısına başka bir kitleyi çıkarmayı amaçlamıyor. Sessiz yığınların sesini Türkiye'ye ve dünyaya ulaştıracak. Şu anda Türkiye'de ve dünyadaki bazı medya kuruluşları, sanki bütün Türkiye yanıyor, yıkılıyor diye yayın yapıyor. Belediye duraklarını, otobüsleri, emniyetin araçlarını, sivil vatandaşımın 200 kadar aracını kim yaktı? Yapacağımız mitinglerle gerçeği anlatacağız.
Bazı samimi Gezi Parkı eylemcileriyle bir araya geldik, illegal örgütlerle aralarına perde çekmek zorunda olduklarını vurguladık. İllegal örgütlerle ilişkileri olmadıklarını dile getirdiler. Ama aynı yerdesiniz dolayısıyla polisi de eleştiremezsiniz ve kurunun yanında yaş yanar.
Atatürk Kültür Merkezi ve Taksim'deki Atatürk Anıtı işgal edildi. 24 saat içinde bu paçavralar indirilecek talimatı verdim. Biz, meydanımızı illegal örgütlerin cirit attığı bir yer haline getiremeyiz.

PARK KOKUYOR

Şu anda Gezi Parkı pislikten, sidik kokusundan geçilmiyor ve birçoğu büyük abdestini de oraya yapıyor. Samimi olanları kast etmiyorum, onlar anlaştıkları bazı otellerde bu ihtiyaçlarını gideriyorlar. Orada her şey ücretsiz. O ücretlerin de tabi kaynağı enteresan. Her durum onlara göre meşru, bunu da güya çevrecilik adına yapıyorlar.
Biber gazını yeri geldiğinde güvenlik gücü kullanır, bu onun hukuki hakkıdır. Bunu kimse saptırmasın. Açıklama yapıyorlar, 'gözaltına alınanlar bırakılsın' diyorlar. Emriniz olur... Yargının da üzerine düşen görevi yapmasını bekliyoruz. Molotofkokteyli kullanmak, yakıp-yıkmak, kamu düzenini bozmak suçtur. Şu anda 100 trilyonu aşkın zarar var, kim ödeyecek bunu? Devlet ödeyecek.
Ben o samimi, çevreci dürüst olan kardeşlerime diyorum ki: Bizi daha fazla üzmeyin, siz oradan çekilin ve bizi o uç terör örgütleriyle iç içe olanlarla karşı karşıya bırakın. Gezi Parkı'nı temizleyelim ve bunu sahibi olan İstanbul halkına teslim edelim. Turist de geldiğinde orayı rahatlıkla gezebilsin.
Biz hukuk, demokrasi, sabır diyecek ve hesabımızı sandıkta göreceğiz. Ama artık sabrın sonuna geldik, ben bu uyarımı son defa yapıyorum ve diyorum ki, anneler, babalar lütfen yavrularınıza sahip çıkın, oradan

'BAŞBAKAN BENİ İKNA ETTİ'
Başbakan Tayyip Erdoğan'ı ziyaret eden sanatçı Hülya Avşar, Gezi Parkı'na 24 saat içinde müdahale sinyali aldığını, "Bekleyemez misiniz" dediğinde de Erdoğan'ın kendisini 2 örnekle ikna ettiğini söyledi. Avşar şu açıklamaları yaptı:
Haksız kimse yok, herkes haklı. Fakat her iki tarafı kullanan bir grup olduğu düşünülüyor. Gençlerin bir lideri olması gerekiyor.
Gezi parkına sanatçıların gitmesinden yana olmadım. Bu insanların, destek veren sanatçı gördükleri zaman o heyecanla kendilerini aşma tehlikesi var.
24 saat içinde müdahale sinyali maalesef aldım. Bekleyemez misiniz dedim. Sonra bana bir iki örnek verdi. İkna oldum. Kısacası oradan bir tek bu konuda üzülerek çıktım. 24 saat içerisinde oradan çekilenler olmazsa müdahale edeceklerini söylediler. Sayın Başbakanımız; 'lütfen kendini bilen kişiler bir çekilsinler, orada kalan bizi üzen ekibi görelim. Ne yapacağımıza karar verelim' diyor. Bunu da anlamalarını istiyor.
Referandumu desteklerim. AKM'ye, adı Atatürk Kültür Merkezi olursa evet derim.

'AP KARARINI TANIMAM'
Başbakan Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği Parlamentosu'nda alınan Gezi kararına sert çıktı. "Kararı ben tanımıyorum" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Bu kararı alanlar, önce Yunanistan'a baksınlar. İngiltere'de, G-8 ile ilgili yapılan gösterilerde 30'u aşkın gösterici gözaltına alındı. Yerlerde sürüklüyorlardı. AB Parlamentosu acaba üyesi İngiltere'ye yönelik ne söyledi? Şu anda Türkiye AB'nin üyesi değil, müzakereci. Sen nasıl oluyor da benimle ilgili böyle bir karar alabiliyorsun? Senin haddine mi? Genişlemeden sorumlu olan bir adamları var. (Stefhan Füle) Buraya geliyor bizimle konuşuyor. Benim karşımda en ufak bir antitez ileri süremiyor, çıkıyor twit atıyor. Bu ahlaki mi? Öbür tarafta sosyal demokrat bir tanesi (Swoboda) 15 gün önce bakıyorsun Türkiye'deki anamuhalefeti eleştiriyor, şimdi de bu sefer bizi eleştiriyor. Ya sen biliyor musun buradaki olaylar nedir?"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Aileler çocuklarını meydandan çeksin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN