Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Demokrasi Adası'na ilk adım

Giriş Tarihi: 14.6.2013
Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihinde önemli bir yer tutan Yassıada'nın "Demokrasi Adası"na dönüştürülmesi için ilk somut adım atıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Yassıada'nın imar planlarındaki değişiklik talebini onaylayarak, turizm ve kültür alanı olarak imar edilmesine izin verdi. Terk edilmiş askeri binaların yer aldığı ada içerisinde, kongre, kültür, turizm, konaklama ve restoran olarak hizmet verecek yapılar inşa edilecek. İmar planı değişiklikleri tamamlanan Yassıada için yap-işlet modeliyle ihaleye çıkılarak, yıl sonuna kadar çalışmaların başlaması hedefleniyor.

YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ

27 Mayıs 1960'ta sıkıyönetim ilan edilmesinin ardından devrilen Demokrat Parti hükümet üyelerinin yargılandığı Yassıada'nın Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen Demokrasi Adası projesi kapsamında değerlendirilmesi için ilk somut adım atıldı. Yassıada'yı askeri alandan çıkararak kültür ve turizm merkezine dönüştürecek imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen Yassıada'nın turizm ve kongre amaçlı kullanımı için imar planı değişikliğinin ardından projesiyle birlikte işletme ihalesine çıkılacak. Yap-İşlet- Devret modeliyle düzenlenmesi planlanan ada, turistik merkez olarak hizmet verecek tesislerle donatılacak.

TURİZM VE MÜZE ADASI
İmar planına göre adanın tamamı, turizm-kültürel tesis alanı, kayalık alan ve iskele alanı olarak üç kısma ayrıldı. Turizm ve kültürel tesis alanında kalan kısımlarda, adanın doğal yapısını bozmadan tesislerin inşa edilebilmesini sağlamak amacıyla arsa büyüklüğünün yüzde 65'i kadar inşaat yapılabilecek. Otel, kafe, restoran, açık hava müzesi, kütüphane, kongre sarayı gibi kamuya açık kültürel ve turistik tesisler yapılabilecek. Ayrıca yapılacak binalarda bodrum katı sayısı iki katı geçmeyecek. İskele alanı olarak belirlenen kıyı kısımlarda ise bilet satış ve kafe inşasına izin verecek kadar imar verildi. Adanın eni 185, boyu ise 740 metre büyüklüğünde, toplam arazisi ise 18,3 hektar olduğu belirtildi.

İmar düzenlemesi tamam
Şubat ayında Başbakan tarafından imzalanarak Meclis'e gönderilen ve çıkarılan kanun tasarısında Yassıada ve Sivriada'nın turizm ve kültür amaçlı ihaleye çıkarılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na yetki verildi. Bakanlığın başvurusuyla imar düzenlemeleri tamamlanan Yassıada'da yapılacak düzenlemeler, kıyı kanunu kısıtlamalarından da etkilenmeyecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Demokrasi Adası'na ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN