durmuyor erkekler süreçte olmalı

Giriş Tarihi: 14.6.2013

Devlet Denetleme Kurulu kadına yönelik şiddetin tüm gayretlere rağmen engellenemediğini, erkeklerin sürece dahil edilememesinin arzulanan sonuca ulaşmayı engellediğini tespit etti

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu (DDK), kadın ve çocuklara şiddete ilişkin araştırma ve inceleme raporunu tamamladı. Evlilik öncesinde "eş seçimi ve evlilik" konulu eğitimlerin gerçekleştirilmesi ve boşanma ombudsmanlığının kurulması önerisinin yer aldığı raporda, "kadına yönelik şiddetin sonlandırılması adına gerçekleştirilen tüm gayretlere rağmen, erkeklerin sürece dahil edilmemesinin arzulanan sonuçlara ulaşılmasını geciktirdiği" tespiti yer aldı. DDK'nın "Merkezi ve yerel kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının, kadın ve çocuklara yönelik şiddetle mücadele kapasite ve imkanlarının değerlendirilmesi" konulu Araştırma ve İnceleme Raporu'ndan çarpıcı tespitler şöyle:
ERKEKLER MÜCADELEYi DESTEKLEMELİ: Siyasetçiler, yöneticiler, akademisyenler, yazarlar, sanatçılar, sporcular, kanaat önderleri ve din adamları gibi toplumda kabul gören kişiler ile baba, eş, ağabeyler olarak tüm erkeklerin kadına yönelik şiddetle ilgili sorumluluk bilinciyle hareket ederek mücadeleye destek olmaları, söylem düzeyinde ve rol model olarak şiddete karşı çıkmaları hususlarında farkındalıklarının artırılmasına ve toplumda zihniyet dönüşümüne yönelik çalışmalar yapılmalıdır.
"MAKBUL VE MUTEBER" KADINLIK TANIMI: in tanımı konusunda belirsizliklerin giderilmesi gerekir. Türkiye'de "modernleşme' ile başlayan süreçle birlikte "makbul ve muteber" kadınlık tanımı yapılmış ve bu kapsamda çoğunlukla tek bir kadın tipi muhatap kabul edilirken, bu tanıma uymayan kadınlar ötekileştirilmiştir. Şiddetin sadece "fiziksel ve cinsel şiddet" olarak dar bir mücadele alanına sıkışması, diğer şiddet türlerinde toplumsal farkındalığın oluşmamasına sebep olmuştur.
EKSİKLİKLERİ GİDERİLMELİ : 2006'da yayımlanan Başbakanlık genelgesinden sonra geçen süre zarfında bu konudaki eksikliklerin giderilmesi noktasında yeteri kadar mesafe kaydedilememiştir. Risk altındaki kişilerin erken tespitine yönelik çalışmalara ağırlık verilmelidir.
KADIN İNTİHARLARI ARTTI: Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kadın intiharları erkek intiharlarına yaklaşmakta hatta bazı illerde geçmektedir. Kadın intiharlarının yüksek olduğu illerimizde intiharların gerçek nedenlerini tespit etmek, önlenmesi yönünde uygulanacak politikaları sağlam temellere oturtmak ve beklenen etkinliği sağlayabilmek açısından bilimsel çalışma yapılmalı. ANKARA

BOŞANMA OMBUDSMANLIĞI KURULMALI:

Boşanma sürecinin sağlıklı yürütülememesinin, boşanma sırasında ve sonrasında tüm taraflar için şiddet riskini yükseltiyor. Boşanma sürecinde ve sonrasında tarafların kontrolünde ve gönüllülük esasına göre yürütülecek bir "boşanma arabuluculuğu" sistemi geliştirilmeli. Ortak velayet uygulaması kamuoyunda tartışılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadına şiddet durmuyor erkekler süreçte olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN