Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Görüşme umut verici'

Erdoğan'dan randevu isteyip giden 16 kişilik Gezi heyetine katılanlar 4 saatlik toplantıda olayın sadece hukuki değil sosyal boyutunu da masaya yatırdı

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Gezi Parkı eylemleriyle önceki gece Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşen sanatçılar, aydınlar ve Taksim Dayanışma sözcüleri, 4 saatlik görüşmeyi SABAH'a değerlendirdi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan görüşmeye Halit Ergenç, Sertab Erener, Mahsun Kırmızıgül, Sunay Akın, Yavuz Bingöl, Ceyda Düvenci, Nebil Özgentürk ve Ali Sunal'ın yanı sıra Taksim Dayanışma Grubu'ndan TMMOB Başkanı Eyüp Muhçu, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Ali Çerkezoğlu, Şehir Plancılar Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman'ın da aralarında bulunduğu 16 kişi katıldı. Sabaha karşı biten görüşmeye katılan isimler görüşmeyi 'umut verici' buldu.
- Sunay Akın (Sanatçı): Başbakan'la görüşmeyi biz talep ettik. Dayanışma'dan arkadaşların görüşmeye katılmasını biz teklif ettik. Olumlu ve yapıcı bir toplantı oldu. Olayın sadece hukuki boyutunu değil sosyal boyutunu da konuştuk. Çevreci grupların, 'Park kalsın' taleplerinin karşılık bulması önemli bir adım. Hukuki süreç beklenecek. Aleyhte çıkacak karar olsa bile referandum yapılacağının altını çizdi Başbakan. Polisin yaptığı şiddetle ilgili İçişleri Bakanı Muammer Güler, 'Belgeniz, görüntünüz varsa bize iletin gereğini yapalım' dedi. Önemsendiğimizi gördüm.
- Eyüp Muhçu (TMMOB Başkanı): Başbakan Erdoğan'ın son birkaç gündür yaptığı girişimleri olumlu buluyorum. Bizimle de yapılan görüşmede konuşmaları büyük bir dikkatle dinleyip, notlar aldı. Başbakan Erdoğan, 'Yürütmeyi durdurma kararı veren mahkeme sürecinin sonucu beklenecek. Mahkeme, 'Gezi Parkı'na Topçu Kışlası yapılabilir' sonucuna varsa bile biz bunu referanduma götürüp, halka soracağız' dedi. Gelinen nokta olumlu ve umut verici.
- Tayfun Kahraman (Şehir Plancılar Odası İstanbul Şube Başkanı): Bugün bir etkinlik yapacağız ve bu etkinliği şenlik değil ağıt, üzüntü, ölen arkadaşlar için anma olarak gerçekleştireceğiz. Bizim tek derdimiz ve isteğimiz Gezi Parkı'nın park olarak kalması.
- Halit Ergenç (Sanatçı): Gezi Parkı'nın park olarak kalmasıyla ilgili başlayan eylemleri başından sonuna kadar takip edip, bizzat katıldım. İlk gün polisin uyguladığı yöntem, şiddet taraflı tarafsız herkesin tepkisini çekti. Yapılan yanlış düzeltilirse önemli bir yol katedilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Görüşme umut verici'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN