'Çadır mı kuracaksın çık yaylaya kur'

"Milli İradeye Saygı" mitinginin ikincisini İstanbul Kazlıçeşme'de yapan Başbakan Erdoğan, "Türkiye sosyal medya üzerinden ameliyat yapılacak ülke değil" dedi

Giriş Tarihi: 17.6.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, ikincisini İstanbul Kazlıçeşme Meydanı'nda yaptığı "Milli İradeye Saygı" mitinginde yine Gezi eylemcilerine seslendi. Meselenin Gezi Parkı ya da çevre olmadığını söyleyen Erdoğan "Hedef Türkiye. O gösterilerde yer alan kardeşlerim artık bu oyunu görsün" diye konuştu. "Türkiye sosyal medya üzerinden ameliyat yapılabilecek bir ülke değildir" değerlendirmesi yapan Erdoğan'ın mesajları şöyle:

CNN, BBC'YE ÇATTI

Türkiye fotoğrafı uluslararası medyaya rağmen görmek isteyen varsa burada. Hadi BBC, CNN, Reuters bunu da gizle. Günlerdir yalan haberler ürettiniz. Bu millet sizin dünyaya tanıttığınız millet değil. Bu millet gece tencere tava çalan bir millet değil.
Şu anda Gezi Parkı, Taksim Meydanı boşaltıldı. Belediye Gezi Parkı'nın içini temizledi, çiçeklendirmesini yapıyor. Gerçek çevreciler şu anda iş başında.
Uyarıyorum. Yine çağrı yaptılar. Meydana gelin dediler. Lütfen bu oyuna gelmeyin. Mesele Gezi Parkı değil... Önce partimin genel merkezine law silahıyla saldırdılar. Ardından Reyhanlı'da 53 kardeşimi şehit ettiler. Bu son olaylar zincirin son halkası. Demokrasi, milli irade, hedef Türkiye. O gösterilerde yer alan kardeşlerim artık bu oyunu görsün.
Dost da düşman şunu anlasın. Türkiye sadece Taksim Meydanı'ndan, Kuğulu Park'tan, Alsancak'tan ibaret değildir. Türkiye Kasımpaşa'dır, Fatih'tir. Erzurum'dur, Trabzon'dur. 2014 Mart'ında sandıkları siz patlatacaksınız. Kimsenin oyunu bize sökmez, tuzağı bize işlemez, çirkin senaryosu bize dokunmaz. Türkiye sosyal medya üzerinden ameliyat yapılabilecek bir ülke değildir.

AP HADDİNİ BİLSİN

AP karar almış. Haddini bil ya. Sen Türkiye ile ilgili karar almaya yetkin misin? Türkiye şu anda AB üyesi değil, müzakereci. nBazı medya kuruluşları istedikleri gibi hükümet kuruyorlardı bu ülkede. Hepsi turnusol kağıdı gibi ortaya çıktı. Faiz lobisi çok iyi ortaya çıktı. Taksim'e 30 bin kumanyayı kimlerin gönderdiğini, kendi otellerinde yatırıp kaldıranları biliyoruz. Eğer biz sormazsak bu millet bizden hesap sorar.
Bize ne dediler bizimle görüşmeye gelenler. Biz istediğimiz yerde miting yapabilmeliyiz. Dedim ki bu ülke yol geçen hanı değil.
Ulusalcılara sesleniyorum: Ey CHP ve yandaşları. terörist başıyla Atatürk'ü ve Türk bayrağını nasıl yan yana getirdiniz?
Bize kalkıp Avrupa'dan diyor ki bu özgürlüktür. O park bu işgal güçlerinin değil, samimi duygularla orada olan o gençlerin de değil. Biz buraya çadır kurduk. Kuramazsın kardeşim. Çadır kurulacak yer bellidir. Yaylalar çok, çık yaylaya kur. Orası senin mülkün değil.
Bu iktidarı indirmek istiyorsan yolu belli. 2015'te seçimler var. O seçimlerde gücünü koyarsan indirebiliyorsan indirirsin. Niye böyle değil de abudik gubidik numaralar yapıyorsun?
Hatalar yapılmış olabilir, yanlışlar olabilir. Fakat dün akşam Ankara'da CHP milletvekilleri yere çökmüş şov yapıyorlar. Milletvekili teröre fırsat vermez. Bunlar terör estirmek isteyenlerin önünü açmıştır. Divan Oteli'ne giren CHP milletvekillerinden biri benim valime hakaret ediyor. Bunların meşrebi bu.
Biz polisimizin yanlışı varsa onu sorgularız. Ama polisimize şiddet uygulayan sokaklarda çatışan kamu malına zarar verenleri, sosyal medyada provokasyon yapanları araştıracağız. Deşifre edeceğiz. Hesabı mutlaka soracağız. Polisimiz, yargımız ve demokrasimiz çok zorlu bir sınava tabi tutuldu. Ama hamdolsun biz bu sınavı başarıyla aştık.
Bazı müdürlere öğretmenlere sesleniyorum. Araştırmalar devam ediyor. Ben bu tür müdürleri okullarımızın başında görmeyi asla kabul edemem. Çünkü biz bu yavruları anarşist olsunlar diye teslim etmedik. İmtihanlar olduğu gün okula gelmeyin diyorlar.
Sayın Bahçeli bundan rahatsız oluyor. MHP'lilere neden sahip çıktın diyor. Ben 'MHP'li kardeşlerim' dersem yanlış mı oluyor?
Türk bayraklarını sakın katlayıp bir yere koymayın. Bu bayrakları balkonlara asmanızı istiyorum. Bu bir bayrak kampanyasıdır.

'MİDE DEVRİMİ YAPARSINIZ'
Milli İradeye Saygı mitinginde 1 milyon 200 bin kişilik alan doldu. Vatandaşları deniz yoluyla taşımak için 250 gırgır 850 balıkçı motoru kullanıldı. Başbakan Erdoğan'ı destekleyen pankartlar arasında, "Balyozla yıkamadınız, Tencere tavayla hiç yıkamazsınız", "Tencere tavayla ancak mide devrimi yaparsınız" ve "Yedirmeyeceğiz" pankartları öne çıktı. "Tayyip Erdoğan" maskesi takanlar da ilginç görüntü oluşturdu.
"Büyük Oyunu Bozmaya, Haydi Tarih Yazmaya" sloganıyla düzenlenen mitingte Erdoğan'ın konuşacağı platformun sol tarafına da büyük bir Türk bayrağı asılırken, alanda büyük bir Beşiktaş bayrağı da taşındı.
Alanda Türkiye ve AK Parti bayraklarının yanında Azerbaycan, Filistin ve Makedonya gibi ülkelerin bayrakları da yer aldı.
30'un üzerinde ambulans hazır bekletilirken farklı noktalarına led ekranlar yerleştirildi.

Hasan AY-Deniz DERİN-Recai KÖMÜR-İlhami YILDIRIM-Murat ŞENGÜL / SABAH


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çadır mı kuracaksın çık yaylaya kur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN