Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şişili esnafından eylemcilere tepki

KESK ve DİSK'in Gezi Parkı protestolarına destek vermek için yaptığı "İş bırakma" eyleminin ardından, akşam saatlerinde İstiklal Caddesi ve Şişli'de gerginlik yaşandı.

Giriş Tarihi: 17.6.2013 23:17
KESK kortejinin Tünel Meydanı'nda yaptığı eylemde polis yürüyüşe izin vermedi. KESK'in "dağılacağız" açıklamasının ardından polis bariyerleri açtı.

Ancak kalabalıktaki bazı gruplar dağılmayarak İstiklal Caddesi'nden Taksim'e doğru yürümeye başladı. Grup Taksim Meydanı girişine geldiğinde çevik kuvvet ekipleri ile karşı karşıya geldi. Yapılan anonslarla grubun dağılması istendi. Ancak grup ikazlara uymayınca polis grubu kovalamaya başladı. Polis gruba boyalı mermi sıkarak dağıttı.

ŞİŞLİ'DE DE POLİS MÜDAHALESİ


DİSK'in yürüyüşe son verme kararının ardından kortejde bulunan bazı gruplar dağılmamakta ısrar etti.

Bunun üzerine, Osmanbey'de gruba müdahale edildi. Jandarma TOMA'sından tazyikli su sıkılırken polis de biber gazı kullandı. Müdahale sırasında çevredeki vatandaşlar zor anlar yaşadı. Gruplar ara sokaklara kaçarken polisler de peşlerinden gitti.

ESNAF, GÖSTERİCİLERE TEPKİ GÖSTERDİ

DİSK'in yürüyüşe son verme kararının ardından kortejde bulunan bazı gruplar dağılmamakta ısrar etti. Bunun üzerine , Şişli Osmanbey'de gruba müdahale edildi. Jandarma TOMA'sından tazyikli su sıkılırken polis de biber gazı kullandı. Gruplar ara sokaklara kaçarken, bir grup esnaf da yaşanan olaylara tepki gösterdi. Göstericilerin arkasından yuh çeken yaklaşık 10 kişi, daha sonra "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları attı. Eylemcilere hitaben bir esnaf, "Bu dört ağaç meselesi değildir. Bu yalan. Bunların amacı başka, değişik birşey" dedi.

Bir grup vatandaş da röportaj yapan esnafa tepki gösterdi. Esnaf ile tepki gösteren kadın arasında kısa bir tartışma yaşandı.

ESNAF MEDYAYA İSYAN ETTİ

Günlerdir kepenk açamadıklarını, siftah yapamadıklarını belirten Nişantaşı esnafı, eylemcilere gösterdiği tepkinin yanısıra medyaya da yüklendi.

Sadece polisin görüntülerini yayınlayan medyaya isyan eden esnaf, eylemcilerin yaptıklarının yeterince yansıtılmamasından dertli.

ESNAF HEM CHP'YE HEM DE MEDYAYA TEPKİLİ

Halk TV, Ulusal TV gibi kanalların olayları sürekli provoke etmesi Nişantaşı esnafını çileden çıkardı. Eylemcilerin peşinden Nişantaşı'na gelen muhabirleri esnaf "Candaş medya istemiyoruz. Bu medya hep bunların yüzünden. Gizin buradan. Polisi çekmeyin gelin esnafın durumu çekin" sözleri kovdu.

Bu sırada bir kaç esnaf olan biteni değerlendirirken şu ifadeleri kullandı:

"Yalova milleti var ya ne o, yapın diyor, durmayı diyor, devam edin diyor. Halk olarak artık bizim konuşmamız lazım. Esnaf olarak bir de biz yürüyelim. 1 hafta on gündür bizi perişan ettiler. Dün ailemle perişan oldum. Ekmek almaya gidemedim. Medya hep polisi çekiyor. Bir de gelsin bizi çeksinler. Esnaf kan alıyor. Burada bir arkadaşımız daha çoğunu da yapacağız diyor. Böyle olmaz."

KALDIRIM TAŞLARI SÖKÜLDÜ, DÜKKANLARIN CAMLARI KIRILDI

Taksim Meydanı'nın ve Gezi Parkı'nın boşaltılmasının ardından eylemlerini Harbiye'ye, Mecidiyeköy'e, Nişantaşı'na taşıyan provakatör gruplar, daha çok ara sokaklarda organize oluyordu.

Özellikle Nişantaşı'nda kaldırımların söküldüğü, dükkanların camlarının kırıldığı ve dükkanların duvarlarına küfür ve hakaret içerikli sloganlar yazıldığı görülüyor.

Çok sayıda ATM'nin ekranı tuzla buz edilirken trafik lambaları da atılan molotoflarla yakıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şişili esnafından eylemcilere tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN