Arınç: Polis sokakta seyyar satıcı değil

Giriş Tarihi: 18.6.2013

Başbakan Yardımcısı Arınç, toplumsal olaylarda polisin pasif ve sabırlı olduğunu belirtti. Arınç, "Polis sokakta seyyar satıcı değil, güvenlik gücü. Burası dingonun ahırı değil, hukuk devleti" dedi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç aHaber televizyonunun canlı yayınına katılarak gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ben olayın tarafıyım" diyerek herkesle konuştuğunu kaydeden Arınç, bazı grupların hükümeti yıkmak için eylemi devam ettirmeyi seçtiğini ifade etti. Arınçı'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
POLİS DAİMA PASİFTE: Aşırı güç kullanılmasıyla olayların bu noktaya kadar gelmesi çok da doğru orantılı değil. Yanlıştır ama o yanlışlığın karşılığı tahrip edici olaylar olmamalıydı. Fotoğraflara, kamera kayıtlarına bakın polis daima pasifte. Ama zamanı geliyor iş çileden çıkıyor. Polis sokakta seyyar satıcı değil, güvenlik gücü. Polisten kim şikayet ediyor? Her şeyi yakıp, döken, eylemciler. Kusura bakmasın burası dingonun ahırı değil, burası hukuk devleti.
GRUBUN MERKEZİ OTEL: Polis 20 günden beri hiç bir AVM'ye hatta eylemcileri içinde barındıran hiçbir otele de girmedi. Bir otel eylemcilere lojistik destek sağlayan, hatta gıda yardımında bulunan, grubun adeta merkezi haline gelmiş. Polis oraya bile girmedi.
TSK KULLANILIR: Polis yetmiyorsa jandarmadan yararlanılır. Valilere tanınan yetkilerle Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarından da istifade edilebilir. Öte yandan Arınç, A Haber televizyonunda verdiği röportajın, BBC tarafından amacından ve sözün bağlamından çıkartılarak farklı bir şekilde kullanıldığını söyledi. Arınç BBC'ye gönderdiği yazıda, "Haberin veriliş şeklinde, sanki hükümet protestoları bastırmak için orduyu ve tüm güçlerini kullanacakmış gibi yanlış bir algı oluşturulmuştur" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç: Polis sokakta seyyar satıcı değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN