Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi operasyonları 95 gözaltı

Gezi olaylarıyla bağlantılı olarak 3 ilde yasadışı sol örgütlere operasyon yapıldı. İstanbul'da 67, Ankara'da 26, Kocaeli'nde 2 kişi gözaltına alındı

nin ardından İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bir çok ilde operasyonlar düzenlendi. İstanbul'da polis Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) ve terör örgütü MLKP'ye yönelik operasyon yaptı. 18 aydır polis tarafından teknik ve fiziki takibe tutulan örgüt üyelerinin Gezi Parkı eylemlerinde de yer aldığı belirledi. Örgüt üyelerinin diğer protestocuları yönlendirdiği kaydedildi. Dün sabah 21 ilçede 94 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenlendi.

4 SİLAH BULUNDU
Özel Harekât polislerinin de katıldığı operasyonda 67 kişi gözaltına alındı. Ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 4 silah, 10 mermi, bomba yapımında kullanılan düzenekler çok sayıda sopa, sapan, havai fişek ve sis bombası ele geçirildi. Adreslerdeki çok sayıda dijital doküman ve pankarta da el konuldu. Gözaltına alınanların ayrıca Sultangazi, Sultanbeyli ve Okmeydanı'nda esnafı haraca bağlayan, işyerlerine saldıran, silahlı gasp ve soygun eylemlerinde bulundukları, siyasi parti temsilcilikleri ve kamu binalarını bombalayıp, korsan gösteriler düzenledikleri belirlendi. Ankara'da ise yapılan operasyonda 26 adrese baskın yapılarak 26 kişi gözaltına alındı. "Terör Hakimliği"nin "Arama ve Yakalama Kararı"nda, Gezi eylemlerine DHKP-C, MLKP, TKP/ML gibi yasadışı sol örgütlerin katılması gerekçe gösterildi. "Arama ve Yakalama Kararı"nda, polise dün sabahtan başlayarak 72 saat süreyle operasyon izni verildi. Kararda, aramaların gündüz ve geceleyin yapılabileceği belirtilirken, sadece evlerle sınırlı tutulmayacağı da vurgulandı. Karara göre şüphelilerin, "Üzerlerinde, çantalarında ve otolarında" da arama yaptı.

BAYRAK YAKMA OLAYI

Operasyona "bayrak yakma" görüntüsü de dayanak oldu. Kararda, şüphelilerin "Kolluk kuvvetlerine molotoflu, havai fişek saldırılarında bulundukları Türk bayrağını yaktıkları, görevli memura etkin direnişte bulunarak kasten yaraladıkları ve linç girişiminde bulundukları" iddiasına yer verildi. Yozgat'ta gözaltına alınan M.K.'nın eylemlerde bayrak yakan kişi olduğu belirlendi. Bayrak yakma görüntülerinin 2010'da İstanbul- Dolapdere'de PKK gösterileri sırasında çekildiğine yönelik iddialar gündeme gelmişti. Gözaltına alınanlara terör örgütü üyesi olmak ve örgüt için eylem yapmaktan işlem yapılacak. Operasyonun ikinci aşamasında örgüt üyesi olmayan ancak şiddet eylemlerine katılan kişiler gözaltına alınacak. Kocaeli'nde terör polisinin yaptığı operasyonlarda ise 2 kişi gözaltına alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi operasyonları 95 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN