Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oynadığınız oyunu gördük

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupalı liderler tarafından Türkiye'yi bir Suriye'ymiş gibi gösteren açıklamaların yapılmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti.

Giriş Tarihi: 20.6.2013 17:06 Güncelleme Tarihi: 20.6.2013 17:11
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Avrupalı liderler tarafından Türkiye'yi bir Suriye'ymiş gibi gösteren açıklamaların yapılmasının kabul edilemeyeceğini ifade ederek, "Mesele, protestoların bastırılması meselesi falan değildir. Mesele, "Hazır fırsatı bulduk, Türkiye'yi nasıl dizginleriz' meselesidir. Kimse kusura bakmasın. Böyle bir amaçla hareket ederseniz Türkiye de doğal olarak bunu gördüğünü ifade eder ve tepkisini ortaya koyar. Türkiye, "oynadığınız oyunu gördük' demiştir" değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmu, Gezi Parkı olayları dolayısıyla gerilen Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerini Twitter hesabından değerlendirdi.

"Öncelikle şunu sormak lazım: Allah aşkına, geçtiğimiz 20-25 yıllık süre içerisinde Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ne zaman düzgün gitti?" diyen Kurtulmuş, Avrupa Birliği'nin, her zaman Türkiye'yi "terbiye salonunda bekleyen, ağzını açıp konuşmayan, hiçbir haksızlığa karşı söz söylemeyen, hiçbir alternatif politika izlemeyen aday adayı bir ülke olarak görmek istediğini" ifade etti.

Kurtulmuş, imtiyazlı ortaklığı Türkiye'nin önüne getirdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin üyeliğini konuşmadan Güney Kıbrıs'ı tek başına Avrupa Birliği'ne aldılar. 1963'ten bu yana Avrupa Birliği ile Türkiye ilişkilerinde oyunbozan taraf, yürüyen süreçlere çelme takan hiçbir zaman Türkiye olmadı. Avrupa Birliği hep çeşitli vesilelerle, Türkiye'yi siyasi birtakım amaçlarla köşeye sıkıştırmak için Türkiye ile ilişkilerini gerginleştirdi. Bugün gelinen noktada Avrupalı liderler tarafından Türkiye'yi bir Suriye'ymiş gibi gösteren açıklamalar yapmaları kabul edilemez. Merkel, dehşete düştüğünü söylemiş. Dehşete düşenler Almanya'da gelişen olaylara Alman polisinin nasıl müdahale ettiğine bir baksınlar. Daha 3-5 gün evvel İngiltere'deki G-8 Zirvesi sırasında meydana gelen protestoların nasıl çok sert şekilde bastırıldığını bir görsünler. Mesele, protestoların bastırılması meselesi falan değildir. Mesele, "Hazır fırsatı bulduk, Türkiye'yi nasıl dizginleriz' meselesidir. Kimse kusura bakmasın. Böyle bir amaçla hareket ederseniz Türkiye de doğal olarak bunu gördüğünü ifade eder ve tepkisini ortaya koyar. Türkiye, "oynadığınız oyunu gördük' demiştir."


"BUGÜN İÇ İHTİLAFLAR İÇERİSİNDE"

Bunun Avrupa Birliği'yle bütün ilişkileri kesmek anlamına gelmediğini anlatan Kurtulmuş, "Sonuçta Avrupa Birliği bundan sonra kendi geleceğiyle ilgili meseleleri gözden geçirmek durumundadır. Bunu dostça söylüyoruz. Avrupa'nın büyük ortakları, İngilizler, Almanlar ve Fransızlar ortak bir yöne doğru ilerlemiyorlar, hepsi farklı istikametlere gidiyorlar. Bu Avrupa Birliği için kurumsal olarak en büyük tehlikedir. Bu nedenle Avrupa Birliği, bugün gerçekten ciddi sıkıntılar içerisindedir. Evet, Avrupa Birliği, İkinci Dünya Savaşı sonrasındaki en başarılı entegrasyon çalışmasıdır. Ama bugün iç ihtilaflar içerisindedir. Türkiye'deki olaylar vesilesiyle Avrupa Birliği içerisinde kendileri için ortak bir hat oluşturmaya çalışanlar olabilir. Benim tavsiyem: Kendi ihtilaflarını ve AB içerisindeki sorunları çözmek için Türkiye'deki gelişmeleri bir vesile olarak kullanmamalarıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oynadığınız oyunu gördük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN