Egemen Bağış'tan sert açıklama

Giriş Tarihi: 21.6.2013 20:53 Güncelleme Tarihi: 21.6.2013 20:54
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Son günlerde Almanya'nın 22. faslın açılmasını engellemeye yönelik tavırları tarafımızca hayal kırıklığıyla karşılanmıştır" dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yaptığı açıklamada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bağış, "Son günlerde Alman dostlarımızın bazı açıklamalarımızdan alındıklarını, farklı anlamlar çıkardıklarını üzülerek müşahede ediyoruz. Doğrusu açıklamalarımız her zaman samimiyet çerçevesinde olmuş, tamamen Türkiye ile Almanya arasındaki sarsılmaz işbirliğini AB sürecine kanalize etme beklentimizi yansıtmıştır. Nitekim 12 Mayıs'ta Dışişleri Bakanları toplantısında da Alman tarafı 22. Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu Faslı'nı açacak olmasından duydukları memnuniyeti ifade etmişlerdir" dedi.

Son günlerde Almanya'nın söz konusu faslın açılmasını engellemeye yönelik tavırların Türkiye tarafından hayal kırıklığıyla karşılandığını belirten Bağış, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu hayal kırıklığımızı dile getirmeyi biz samimiyetimizin bir gereği olarak düşünürüz. Yaptığımız tamamen Almanya'nın, Türkiye'nin AB sürecinde her fırsatta vurguladığı 'ahde vefa' ilkesini hatırlatmaktır. Kaldı ki Türkiye'yi ifade özgürlüğü konusunda haksızca eleştirip faslın açılmaması gerektiğini söyleyen Alman dostlarımızın, bizim samimi uyarılarımıza tahammülsüzlükleri ve bunları farklı yönlere çekmesi de bizi üzmüştür. Bunların ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesini ve tehdit yerine demokratik mekanizmaların vurgulanması olarak algılanmasını beklerdik."

Türkiye-Almanya dostluğunu AB müzakere sürecini ilerletmek için bir fırsata dönüştürmenin herkes için en iyi seçenek olduğunu belirten Bağış, "Gelin 'Türk gibi başlayıp Alman gibi bitirmek' deyimini Avrupa Birliği sürecimizde gerçekleştirelim ve müzakere sürecini birlikte ilerletelim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Egemen Bağış'tan sert açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN