Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Molotof kokteyli ve havai fişek silah yasasına giriyor

Giriş Tarihi: 21.6.2013
Yeni Silah Yasası'nı hazırlayan İçişleri Alt Komisyonu, çalışmasını tamamladı. Haftaya perşembe günü ana komisyona gelmesi beklenen yeni Yasa Tasarısı'nda, molotof kokteyli de var. Polisin tank ithal etmesinin önü ise kapatıldı. Son şekli verilen tasarıda değişikliklerden bazıları şöyle:

MOLOTOF BULUNDURANA 8 YIL HAPİS
Tasarı ile üç ayrı yasa tek metinde birleştiriliyor. Piyasada satılan savunma amaçlı biber gazının yoğunluğu, polisin kullandığından farklı olacak, 18 yaşın altındakilere satılamayacak.
Asker ve polise ait beylik silahlar dahil tüm silahların balistik izleri kayıt altında tutulacak.
İnternet dahil her yerde silah reklamı yasak.
Molotof kokteyli yeni yasada "Yanıcı ve parlayıcı madde kullanılarak oluşturulmuş, el yapımı saldırı veya savunma aracı" olarak tanımlandı ve taşıyan, bulunduran kişiye 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası getirildi. Molotof bir örgüt faaliyeti için kullanılırsa, cezalar yarı oranında artırılacak. Böylece 12 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.
Havai fişeklerin saldırı amacıyla kullanılmasına 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası getirildi. Proteknik adındaki bu malzemelerle güvenlik güçlerine saldırılırsa ceza 1 kat artırılabilecek.
Milli Savunma Bakanlığı, TSK, MİT, Emniyet ve Jandarma silah ithal edebilecek. Ancak "Kanunla kendilerine verilen görevleri yerine getirmek amacıyla ve görevine uygun" ifadesi eklenerek, polisin tank, uçak vs ithal etmesinin önü kesildi.
Av tüfeğinde yaş ruhsat yaşı 18, yivli av tüfeğinde 21, tabancada 25 olarak belirlendi. Sağlık kontrolü ise yönetmelikle düzenlenecek.
Silah almak isteyen kursa gidecek.
Elinde suçta kullanılmamış ruhsatsız silah bulunan, 1 yıl içinde getirip teslim ettiğinde soruşturma açılmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Molotof kokteyli ve havai fişek silah yasasına giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN