Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TCK'ya sosyal medya ayarı

Twitter yönetimi ile anlaşma yapmayı hedefleyen bakanlık, TCK'da da hakaret cezasını 2 yıl hapis yerine idari para cezasına çevirmeyi planlıyor

Giriş Tarihi: 21.6.2013
Hükümet, Taksim Gezi Parkı olaylarından sonra sosyal medyaya yönelik çalışma başlattı. Twitter yönetimi ile masaya oturulması, Türk Ceza Kanunu'ndaki (TCK) hakaret suçuna hapis cezasının kaldırılması, cezaların servis sağlayıcıya değil suçu işleyene verilmesi gündemde. Ulaştırma Bakanlığı'nın sosyal paylaşım sistemi Twitter yönetimi ile temasa geçmesi bekleniyor. Facebook, hakaret başta olmak üzere suç işlenen hesapların kaynağına ilişkin bilgileri Türkiye ile paylaşıyor. Ancak Twitter ile böyle bir anlaşma yok. Bakanlık bir protokol kapsamında sorunun çözülebileceğini düşünüyor. Bu durumda sosyal medya için ayrı bir düzenleme yapılmasına gerek kalmayacak. Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) suçun cezası neyse ona göre işlem yapılacak. Ancak bunun için de TCK'nın "hakaret" ile ilgili maddesinde değişiklik yapılması planlıyor. Madde, vatandaşlara yönelik hakaret cezalarında 2 yıla kadar hapis cezası verilmesini düzenliyor. Hakaret suçunun kamu görevlisi, dini, siyasi, sosyal, felsefi inançlarını açıklaması, yayması, dinin kutsal değerlerine yönelik işlenmesi halinde ise cezalar katlanıyor. Yapılacak düzenleme ile hakaret suçunda adli para cezası verilmesi gündeme gelecek. Ceza da sadece hesap sahibine verilecek.

'GÜNDE 20 BİN SA LDIRI OLDU'
Siber Güvenlik Kurulu'nun 2'inci toplantısına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gezi Parkı eylemleri ile birlikte çok büyük siber saldırılara maruz kalındığını, günde 20 binin üzerinde siber saldırı olduğunu ifade etti. Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin 15 Mayıs itibarı ile kurulduğunu hatırlatan Yıldırım, bu oluşumun, siber olaylar meydana gelmeden ilgili saldırılara müdahale ettiğini belirtti. Gezi Parkı olayları sırasında saldırılarda bir yoğunluğun yaşandığı bilgisini veren Yıldırım, "Günde 20 binin üzerinde siber saldırı oldu. 2-3 hafta içinde saldırılarda yoğunluk gözlendi. Birçok kuruma saldırıda bulunuldu. Saldırıların büyük çoğunluğunu da önledik" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TCK'ya sosyal medya ayarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN